Otakuron Kimdir?

Otakuron?
Zetsuji?
Ha?

Otakuron hiç kimse değildir. Kelime olarak “otaku felsefesi”「オタク論」anlamına gelen Japonca bir sözcük öbeğidir. Gerçek hayatta otaku felsefesi denen bir şey olmayıp tamamen espri amaçlı bir isimdir. Kişi olarak bakıldığında ise şahsımın kullandığı eski nickname’dir.

Zetsuji (絶児),  AD;MCMXCIII yılında reenkarne olmuş, Japon kültürü ve otaku altkültürüne yakından ilgi duyan, dolayısıyla başta anime/manga/oyun dünyası olmak üzere bu altkültürle ilgili naçizane bilgiye sahip olup da bunları aynı ilgi alanına sahip kişilerle paylaşmak isteyen ve onların bu sektördeki güncel haberlerden eksik kalmamalarını sağlamayı amaç edinmiş, ticari hiçbir amaç gütmeyen seksi bir insandır.

Noob ve noob sempatizanlarına karşı duyduğu şiddet dolu öfkesinden kaynaklanan nefreti yüzünden, yaşağıdı ülkenin anime fandom’ı tarafından pek (hiç) sevilmez, hatta nefret edilir, linç edilmek istenir; fakat o, bunu bilmesine rağmen, Taksim meydanında ayağındaki Converseler ile bir renk harmonisi oluşturan Che Guevera tişörtüyle propagandasal broşürler dağıtan sosyalist gençlerden daha inatçı bir kişiliğe sahip olduğundan, hiçbir şekilde davasından vazgeçmez. Siyasi görüşünü ise kesinlikle belirtmeyecektir.

Otaku altkültürü dışında, yabancı dillere büyük bir ilgi duyan ve arkadaşları tarafından zaman zaman “language geek” olarak çağırılan bir filolog adayı olan Yuku, ileri seviye İngilizce ve Türkçenin yanı sıra ortalamanın üzeri ileri seviye Japonca da bilmekte -ve hâlâ eğitimini görmekte-, aynı zamanda Çince ve Korece öğrenmeye çalışıp asla öğrenmeye çalışmayacağı Avrupa dillerinin açığını kapatmak istemektedir. Bunun dışında vakti zamanında birkaç Afrika dili de öğrenmeye çalışıp maymun iştahı yüzünden bir daha bu konularda tek sayfa kitap açmamıştır. Ayrıca Slav dilleri hakkında “biz sadece arkadaşız” demesine rağmen samimi pozları pek çok kez magazin dergilerinde yayınlanmıştır.

Reklamlar

Otakuron Kimdir?” üzerine 19 düşünce

 1. “Bu sitenin bilgisayarınıza kötü emellerine dahil edeceğine dair duyumlar aldım” diyor google 😀 kimi sinirlendirdin de rapor etti seni?

 2. bir başka “language geek” olarak tanımlanacak derecede çeşitli yabancı dillere aşkla bağlı biri olarak, umuyorum bir gün sitende japonca öğrenimi, öğrenirken kullandığın yöntemler, tuhaf yahut komik, seksi (?!) yönlerinden böyle uzun uzun bahsedersin de ben de bayıla bayıla okurum. hatta italyanca ve rusça? sitende “language geek” olarak düşüncelerine yer vermeni istiyoruz bizler. ben tek kişiyim aslında da işte, böyle çok şık durdu cümle. istiyoruz/ umuyoruz.

  • Benimle aynı kafadan biri olduğunu görmek gerçekten harika! Lisede Yabancı Dil bölümünde okumuş olup gözlemlerimi -ve 3 lise değiştirdiğim ayrıntısını da katarsak- dile getirmek gerekirse; başkaları için yabancı dil öğrenmek “boş iş”ten tut “gereksiz”e varan çeşitli sıfatlarla nitelendirilirken, bu işten keyif alan acayip (!) azınlığa mensup olmak bir bakıma ayrıcalık gibi, eh?

 3. “language geek” olmak kadar keyifli bir şey yok yahu, maymun iştahtır bırakmalardır duraklamalardır, dil öğrenmek her türlü feci keyifli bir uğraş. Böyle de hiç gerekmezsen düşüncemi belirttim, tuhaf oldu, neyse. Acaba blogta japonca öğrenirken deneyimlediklerini yol yordamsal dilbilgisi anlatmasal değil de eğlenmesel, bak böyle de bir kelime var kökeni buymuş hohoho çok ilginçsel yazılar yazmayı düşünür müydün? italyanca, rusça mesela hatta?

  • Bunu daha önce hiç düşünmemiştim ama şimdi durup bakınca gerçekten iyi bir fikir gibi duruyor. Bunu yapacağım kesinlikle! Çok teşekkürler~

 4. Yükselcan merhaba, seni bir süredir twitterdan takip ediyorum. Açıkçası nereden yazsam diye biraz çekindim çünkü sert bir uslubun var, en sonunda buradan yorum yapayım dedim.

  Kendi halinde bir hukuk son sınıf öğrencisiyim, küçük yaşlarda izlediğim animeler ve okuduğum mangalar sayesinde Japonya’ya, kültürüne, tarihine, edeyatına ilgi duymaya başladım ve bu bende Japonca öğrenme isteği oluşturdu. O kadar kolay olmayacağını biliyorum yine de gelip geçici bir heves olmadığını anladım. Bulunduğum şehirde malesef Japonca öğrenebileceğim bir kurum bulunmuyor, azar azar da olsa kendimce başlamak niyetindeyim. Eğer vereceğin bir tavsiye, kaynak önerisi ya da çalışma metodu olursa çok sevinirim çünkü danışabileceğim biri de yok.

  Böyle keyifli bir blog yazdığın için de ayrıca teşekkürler, ilgiyle takip ediyorum.

  • Selam Şevval. Üslubum sert olsa da adam yemiyorum, senin gibi medeni bir şekilde yaklaşanlara tanıdığım olmasa bile insancıl yaklaşırım tabii ki.

   Japonca ne yazık ki Avrupa dillerinin aksine tek başına çalışarak “öğrenebileceğin” bir dil değil, en azından orta seviyenin üzerine çıkamazsın -ki herhangi bir profesyönel yardım olmadan ulaşacağın bu orta seviye bile muhtemelen gedikli olacaktır-. Bu yüzden *ciddi mânâda* Japonca öğrenmek istiyorsan bulabilidğin ilk kurs veya özel hocaya gitmen ilk önerim olacak. Bunun dışında kaynak önerisi olarak Ayşe Nur TEKMEN hocanın yazdığı dilbilgisi kitaplarını öneririm, uzak durman gereken kaynaklar ise Learnihongo ve Nusert SANCAKLI’nın kitapları. Ayrıca internet bilgi çöplüğü olsa da birkaç güzel kaynak bulunmakta. Zamanında bizzat kullandığım ve çoğu kişiye önerdiğim http://www.guidetojapanese.org/turkish/index.html gibi.

   • Seneye istanbul’a taşınacağımdan orada kursa başlayacağım zaten şimdiden birikim yapmaya başladım. Yine de, başlangıç da olsa bir şeyler yapmak istiyorum. Muhakkak dilin nosyonunu alan sizler kadar ileri gidemem ama belki bir gün bir şekilde yolum Japonya’ya düşer ve orada az bir süre olsa da yaşayabilirim diye hayal etmekten kendimi alamıyorum. Cevabın için teşekkürler, çekincemde yanılmışım.

 5. Young magazine için fotoğrafçılık yaptığınızı söylemiştiniz. Nasıl buldunuz bu işi, tanıdık vasıtasıyla vs. mi? Açıkçası gravure idol fotoğrafçılığı muhteşem bir meslek bence ^^ umarım cevaplarsınız, blog için de teşekkür ederim. imza edo dönemi hayranı japoncanın j sini bilmeyen ama çomü isteyen bir şahıs ^^

  • Selam. Bir tanıdığım tarafından aldığım iş teklifini değerlendirmiştim sadece. Mesleğim değil ama bir süre yaptığım bir işti sadece. Mesleğim Japonoloji.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s