Payitaht-ı Şark

Bebeğim.

Merhaba, burada “uzun süreden sonra yeni yazı yazdım ehe” temalı bir giriş olduğunu düşünün. Öyle işte. Birkaç milenyum sonrasında yazmaya zahmet ettiğim bu yeni yazımın konusu şehir fetişizmi. Yani en azından ben öyle düşünüyorum.

Şehir fetişizminden oldum olası nefret etmişimdir. Belki “nefret” burada ağır bir kelime oldu, daha hafif bir şekilde tabir etmem gerekirse şehir fetişizmini hiç anlamamışımdır. Şehir fetişizmi derken kastettiğim şey, Türkiye’de özellikle İstanbul, Ankara ve İzmirlilerin kendi şehirleri söz konusu olduğu zaman sergiledikleri mikro-şovenizm örneği. “Dünyaya son bir kez bakmak zorundaysan sadece İstanbul’a bak.”, “İzmir bir hayatın başladığı ama asla bitmediği yerdir.”, “Öyle bir gülüşü var ki sanırsın kahvaltısını Ankara simidiyle yapmış.” gibi gibi, örnekler çoğaltılabilir.

Ben ise hayatım boyunca köy veya beldelerde olmasa bile görece büyük sayılmayan Çorlu ve Çanakkale gibi şehirlerde yaşadım. Belki bu yüzden yukarıda şehir fetişizmi olarak nitelendirdiğim tutum bana “saçma” hatta “salakça” geliyordu. Ta ki Tokyo’ya yerleşene kadar. Eh, hayatı boyunca büyük bir şehirde yaşamamış birinin ilk büyük şehir tecrübesi dünyanın en büyük şehriyle olunca da şok etkisi yarattı ve ben buraya aşık oldum.

“Neyine aşık oldun, doğa güzelliği bile o kadar yok, bildiğin beton yığını işte!?” dediğinizi duyar gibiyim. Demeyin, döverim, şu an geçici olarak Japonya’da değilim ve Tokyo’yu o kadar özledim ki “yarın gideceksin” deseler adam öldürmeye hazırım. Şaka bir yana, evet, gerçekten de öyle. Ben de Tokyo’nun neyine vurulduğumu tam olarak açıklayamam. Metropol olmasına mı? Japonya’da Tokyo gibi pek çok metropol bulunuyor. İlk gördüğüm Japon şehri olmasına mı? Değil, Osaka’yı Tokyo’dan üç sene önce gördüm. Japonya’ya göre çok kültürlü kozmopolit yapısına mı? Hayır, aksine Japonya’da yaşayan yabancılardan hazzetmediğimi beni az çok tanıyan herkes bilir. Buram buram tarih kokan dokusuna mı? Asakusa’ya falan gitmediğiniz sürece Tokyo’da öyle bir şey de pek yok. E peki nedir bu şehri benim için çekici kılan, kendisine divane eden? Dedim ya, bilmiyorum. Sizin bir fikriniz varsa bana söyleyin.

Tokyo’nun güzelliğini ve ihtişamını birkaç günlük turistik gezmeyle gidenlerin sorgulaması pek mantıklı değil. Floransa’ya bir haftasonu gidebilirsiniz, ya da Viyana’ya veya Prag’a, çok da büyüleyici gelir. Lâkin Tokyo size ihtişamını birkaç günde göstermez. Sıkılgan, utangaçtır biraz.

Tokyo’ya ilk gittiğimde hayal kırıklığına uğramıştım. “Bildiğin metropolis işte, tek olayı beton yığını gökdelenler” deyip Paris Sendromu yaşamıştım. Birkaç yıl sonra yaşamak için gittiğimde yavaş yavaş ilk gördüğümden çok farklı bir şehir görmeye başladım. Tokyo; Akihabara’dan, Roppongi’den, Shibuya’dan ibaret değil. Burada yaşayan bir insan için Asakusa hiçbir şey ifade etmez. Tokyo’yu Tokyo yapan, Edo kültürüdür. Sanatıdır. Dokusudur. Her gün ilginizi çekecek bir serginin, festivalin, konserin, partinin, müzikalin, tiyatronun, davetlerin ve sıkılmadan gezebileceğiniz müzelerin olmasının verdiği haz duygusudur. Dünyanın her mutfağına ait restoranlarına, sadece dolaşarak saatlerinizi harcayabileceğiniz alışveriş merkezlerine, kimsenin size karışmadan ayakta kitap okuyabileceğiniz kitapçılarına, baykuşlu kedili tematik cafélerine, dünyanın en güzel kızlarıyla muhabbet edebileceğiniz publarına, clublarına vesairesine girmeyeceğim bile. Her mevsim ayrı güzel olan sokaklarının verdiği görsel güzellik de tuzu biberi.

Tokyo’ya dışarıdan bakarsanız beton yığınından başka bir şey göremezsiniz. onu ancak yaşayabilirsiniz. Şarap gibidir. kaldıkça, deneyimledikçe ve yaşadıkça güzelleşir.

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s