“Pokémon Çok Bozdu” Goygoyu Üzerine

Bildiğiniz üzere yakında Pokémon GO isimli mobil oyun bizlerle buluşacak. Benzerleri gibi telefonun GPS ve kamerasını kullanarak oynayacağımız bu oyun, beni çok şaşırtarak daha tanıtıldığı gibi ülkemizde de büyük ilgi gördü. Bu ilgiyle birlikte hiç mi hiç haz etmediğim “Pokémon ilk nesilden sonra çok bozdu yea” goygoyu da dirilmiş oldu.

Şimdiye kadar sadece yeni nesil bir Pokémon oyunu çıktığı zaman alevlenen ve oyunları takip eden çok kısıtlı bir kitle tarafından yapılan bu goygoy, birden ülke çapında sosyal medyada yer bulunca küçük bir yazı yazma gereksinimi duydum.

irony_by_amastroph-d3iutbt.png

Algoritma oldukça basit fakat bir o kadar da sinir bozucu:

Yeni bir Pokémon oyunu ve dolayısıyla yeni Pokémon tasarımları duyurulur → Bizimkiler klasik “Pokémon çok bozdu yea küçükken ne güzeldi Squirtle Charizard falan of çok şanslıydık” nostaljisine kapılır → Yeni oyun çıkar → Bizimkiler oyunu köpek gibi oynar.

Tabii döngünün son maddesi sadece oyuncu kitlesi için geçerli. Zira Pokémon oyunları ile alakası olmadığı halde tasarımlara bok atan tipleri ciddiye almanız gerekmiyor dahi fakat ironik olarak bu yazıda bahsedilen güruh bunlar olacak.

Bu arkadaşlara gavurlar “genwunner” diyor. Etimolojik olarak baktığımızda “gen one-er” yani “birinci nesilci” ifadesinin yandan yemişi diyebiliriz. Yalnız ilk jenerasyon Pokémonları seven (nadiren ikinci jenerasyon da dahil olabiliyor), genelde “90’ların çocuklarıyız biz, en mükemmel nesiliz!” kafasını yaşayan ve sadece Pokémon ile sınırlı kalmayıp, eski orijinlere sahip yeni olan her şeye savaş açmış mantıksız zombiler bu kategoride yer alıyor.

Hasbelkader kendileriyle bir tartışmaya girip neden böyle düşündüklerini sorduğunuz zaman, size sundukları argümanlar ise kendi Mewtwo hayranlıklarından daha gülünç;

Yeni nesillerin tasarımları çok boktan be kanka, dondurmadan Pokémon yapmışlar baksana heuheuh

Ah benim angut arkadaşım. Benim Pokémon’un açılımının Pocket Monster olduğunu bile bilmeden Pokémon hayranlığı yapan arkadaşım. Benim Pokémon ile tek alakası 6-12 yaş arası veletlere Pokémon oyunları satmak için hazırlanmış 20 dakikalık episodik reklamları anime adı altında ciddiye alarak izlemek olan arkadaşım. Lütfen sus. Kabalaşmak istemiyorum. Sadece sus.

Senin ilk jenerasyonu başının üzerinde tutup yenileri beğenmemeni, hatta bunlardan iğrenmeni sağlayan tek ama tek faktör nedir biliyor musun? Hayır, tasarımların kötüleşmesi falan değil. Kapitalist düzen, tüketici toplum falan diye konuya girmeye kalkma bile, çünkü cevap son derece basit. Nostalji. Sadece nostalji.

Nedir nostalji? Güncel Türkçe Sözlük’e bir bakalım.

nostalji    Fr. nostalgie

a. (l ince okunur) Geçmişte kalan güzelliklere olan özlem duygusu ve bu duygunun baskın bir duruma gelmesi, geçmişseverlik, gündedün.

 Anladın mı şimdi? Şşş. Sakin ol. Oradan “alakası yok, yeni tasarımlar bildiğin dandik, çöp poşetinden Pokémon yapmışlar lan, kör müsün?” diye çemkirmekte olduğunu duyabiliyorum. Boşuna uğraşma, nostaljiksin sen.

Yukarıda gördüğünüz gibi çöp poşetinden Pokémon var. Dondurmadan var. Makine dişlisinden var. Mum var. Anahtarlık var. Karateci muppet bozması Pokémon bile var. Bu tasarımları sevip sevmemek size kalmış. Çok beğenen ve yaratıcı bulan arkadaşlar da var, genwunner’lık yapıp mide bulandırıcı olduğunu iddia eden arkadaşlar da var.

E kâmil! Madem zevkler ve renkler tartışılamaz demeye getirecektin, ne diye iki saat yazı okuttun bize!?

Sakin ol. Haklısın, zevkler ve renkler tartışılamaz, doğru. Belki fark etmedin ama bu yazıda yeni tasarımların eskilerinden iyi olduğundan, hatta direkt “iyi” olduklarından bahsetmedim ben. Yalnızca nostalji gözlüklerini çıkararak bakmanı istiyorum. Şimdiye kadar yazdıklarım giriş kısmıydı.

Genwunnerların yeni nesilden neden iğrendiklerini biliyoruz. Tasarımların “abidik kubidik” olduğunu düşünmeleri. Halbuki ilk nesil böyle mi canım? Charizard var, karizmanın vücut bulmuş hâli. Kabul etmeliyiz ki Pikachu sıkıcı olsa bile gayet yaratıcı ve kendi klişesini yaratarak fenomenleşmiş bir tasarım. Onix gibi sade tasarımlara sahip olmasına rağmen oldukça güzel şeyler de az değil. Bunlara ben de katılıyorum.

Katılmadığım yer ise, az önce bahsettiğim nostalji gözlükleri yüzünden göremedikleriniz. Bu gözlükler Squirtle’ın animede taktığı havalı güneş gözlükleri gibi değil, direkt at gözlükleri gibiler çünkü.

Biraz ilk jenerasyonu inceleyelim.

Hmm. Beşinci nesilde çöpten Pokémon yaparak “sıçıp batıran” adamlar ilk nesilde çamur yığınından Pokémon yaparak şaheser mi yaratmıştı yani? Yumurtadan Pokémon olunca mükemmel tasarım da, dondurmadan olunca mı tu kaka oluyor? Makine dişlisi Pokémon’u görünce “yaratıcı fikirleri bitmiş” diyen arkadaş, fikirlerin mıknatıs Pokémon ile bitmiş olabileceğini hiç düşündü mü? Mum Pokémon’a saçma diyen arkadaş gaz bombası Pokémon çıktığı zaman gaza gelip bölücü sloganlar mı atıyor? Anahtarlık Pokémon ile dalga geçen arkadaş, porselen yıldız Pokémon’u Noel ağacının tepesine mi takmak istiyor? Karateci Pokémon’a ağız dolusu söven adam da sıkı bir Nicki Minaj hayranı falan mı?

“Yav ben ilk nesil tamamen mükemmel demiyorum ki, yine ortalamaya baktığın zaman eskilerden iyiler vardı fazlasıyla. En azından yaratıcıydı.

Ah arkadaşım. Penseyle, kargaburunla falan girişeceğim o gözlükleri gözünden ayırmak için gerekirse. Devam et okumaya.

Gerçekten yaratıcı tasarımlar ha? Herhangi bir çizgi filmde çıkabilecek herhangi bir sıçan, fok balığı, kuş, yengeç, yılan veya kelebek de Pokémon olabilir yani. Bu argümanım yukarıdaki tasarımların kötü olduğunu mu imâ ediyor? Kesinlikle hayır. Yaratıcı mı peki bu tasarımlar? O da kesinlikle hayır.

İlla üç kollu dört boynuzlu altı kanatlı olması gerekmiyor iyi tasarımların. Sadelik diye bir kavram var, bildin mi?

Bildim. Yeni jenerasyon Pokémonlar öğretti hem de.

Yukarıdakilerin hepsi yeni nesil Pokémonlar ve hiçbiri humuslu toprak yığını veya saç düzleştiricisi değil. Yeni jenerasyonlarda da o çok sevdiğiniz sade tasarımlar mevcut.

Peki. Yine de ilk nesilde mitolojik gönderme olan Pokémonlar vardı ve bence bu onu eşsiz kılıyor diğerleriyle karşılaştırınca.

*Sigh*

Bunu da duydum sevgili okurlar. Ben göt etmekten sıkıldım adam göt olmaktan sıkılmadı ve mitolojiye girdi. Cahilden korkmayacaksın, yarı-cahilden korkacaksın. Neyse, devam edelim.

Moltres

Ninetales, Moltres ve Lapras var yukarıda. Sırasıyla Japon mitolojisindeki dokuz kuyruklu tilki, pek çok mitte karşımıza çıkan anka kuşu ve Nessie olarak da bilinen Loch Ness canavarına ait şehir efsanesi temel alınarak oluşturulmuş üç Pokémon. Adam haklı. AMA İLK NESİLDEN SONRASINI BİLMİYOR.

Zira her nesilde hayvanlardan, cansız maddelerden ve mitolojilerden/şehir efsanelerinden esinlenilmiş Pokémonlar bulunuyor.

Golurk

Yeni jenerasyonlara da bir göz atalım yukarıdaki örnekleri kullanarak.

Xerneas İskandinav mitolojisindeki Yggdrasil ağacının kabuğuyla beslenen efsanevi geyikten, Froslass Japon mitolojisindeki Yuki-onna denen ve erkekleri cezbederek yiyen youkaiden, Sableye Hopkinsville Goblin denen Amerikan şehir efsanesinden, Absol Çin mitolojisindeki Bai Ze denen ve imparatora doğaüstü güçler vermiş yaratıktan, Groudon İncil’deki (Book of Job) dünyayı yok edecek olan Behemoth ismindeki canavardan, Golurk ise İbrani hikayelerindeki Prag’da zülum gören halkı korumak için hayat bulmuş kil golemden esinlenme.

Çeşitlilik ilk jenerasyona göre daha fazla bile olmuş ha?

Tekrar tekrar söylüyorum; tüm jenerasyonlar iyi ve kötü özellikleriyle tamamen aynı, yeter ki nostalji gözlüklerini çıkarın.

Reklamlar

“Pokémon Çok Bozdu” Goygoyu Üzerine” üzerine 3 düşünce

  1. Birileri bir şey yazmalı, yazacak mı derken; talih sanaymış. Haklı olman dışında, şu yazıyı, özellikle yeni oyundan sonra iyice abartanlara göstermek lazım. Yani en iyisi, paylaşmak…

    Teşekkürler.

  2. Geri bildirim: Otajournal 二十六 | oTaBlog // オタブログ

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s