“ME!ME!ME!” Hakkında

Şu sıralar interneti kasıp kavuran ME!ME!ME! başlığına sahip bir müzik videosu var. Geleceğin animatörlerine ışık tutma amaçlı başlatılmış olan “Animator Expo” projesinin üçüncü kısa filmi olan bu videoda, Evangelion Rebuild filmleri ve Space Dandy’den tanıdığımız yapım ekibi ile Panty and Stocking with Garterbelt’in müziklerinden sorumlu olan TeddyLoid çalışmış ve ortaya trippy mükemmel bir eser çıkmış. Bu yazımda da, videonun arkasında gizli üstü kapalı hikâyeyi kendi kişisel (aslında kız arkadaşımla kafa patlattığımız) teorimle açıklamaya çalışacağım, hadi bakalım. Öncelikle videoyu bilmeyenler veya benim gibi yüzlerce kere izlemiş olmasına rağmen tekrar izlemek isteyenler için resmî linki vereyim. Önceden haberiniz olsun, hafif çıplaklık ve gore içerir, özel bir kar tanesiyseniz ve bundan rahatsız olacaksanız izlemeyin ve sonra psikolojim bozuldu diye gelmeyin bana.

Videoda üç (hatta dört) farklı karakter görüyoruz; bunlar Shuu-chan isimli otaku bir eleman, Stocking’e benzeyen mavi saçlı kız Meme-chan, otakunun -çok büyük ihtimale- (eski) sevgilisi olan pembe saçlı kız Hana-chan ve bu pembe saçlı kızın -bir ihtimal- personası olan saçı toplu versiyonu. Şimdi teoriye geçelim. Otaku ve sevgilisi gayet iyi bir çift ve gül gibi anlaşıp gidiyorlar. Bunu birlikte çektirdikleri samimi fotoğraflardan anlıyoruz. Bir süre sonra bu ikisi, videoda da görebileceğimiz şekilde oğlanın kızı terk etmesi sebebiyle ayrılıyor. Bunun sebebi olarak da, kızın kişiliğinin değişmiş olmasına kanaat getirdik; oturmasını kalkmasını bilen, helal süt emmiş bir aile kızıyken, bir şekilde kaşar ortam kızı (mavi saçlı) oluyor ve eleman da istemeyerek de olsa kızı terk ediyor ve halüsinojen madde bağımlısı oluyor. (Buna temel bulamadım ama videonun kendisi başlı başına buna kanıt olabilir.) Tabletten (ya da elektronik fotoğraf çerçevesi) fırlayan maskeli hatun da, bu kızın son hâli. Eleman kızın ilk saf hâlini sevdiği için tekrar ona ulaşmak istiyor ve her seferinde başarısız oluyor, bu yüzden onu canavarlaşmış bir şekilde görüyor. Tekrar ulaşmak istemesini de, videonun FPS oyun bölümünde mavi saçlıya ateş ederek normal hâlini kurtarmaya çalışmasına bağladım. Başka bir teori olarak da Meme-chan’ın otaku altkültürünü temsil ettiğini ve Shuu-chan’ın otaku altkültürüyle kafayı bozup sevgilisini bu yüzden bıraktığını aklımıza getirdik. Benim görüşlerim bu kadar, tabii mükemmel bir teori değil ve birkaç açık var, ama daha fazla kafa yorarsam beynimin parçalarını duvardan kazımak zorunda kalacağım. Gidip birkaç kere daha izleyeyim bari.

Reklamlar

“ME!ME!ME!” Hakkında” üzerine 4 düşünce

  1. şarkı sözlerinde söylediklerine dair ipucu var mı bilmiyorum. benim gördüğüm çocuk sevgilisiyle fantezileri arasında çelişkiye düşmüş durumda. kızın değişmiş olduğu filan yok, bütün video zaten çocuk yatağında düşüncelere dalmış ya da uyuklarken geçiyor. sadece fantezisini kurduğu kızlarla sevgilisi arasında büyük fark var. çocuğun bilinçaltında bir yönü sevgilisinin onlar gibi olmasını isterken bir yönü bundan suçluluk duyuyor ve sevgilisinin imajını kirli fantezilerinden ayırmaya çalışıyor. Kendine kafasının içinde bu kadar şiddet gördürmesini bu suçluluk duygusuna bağlıyorum.

  2. Bence anlatılan şey otakuların hayali karakterler tarafından gerçek dünyadan nasıl izole edilebilmeleri. Otaku abimiz Stocking’e benzeyen kız uğruna sevgilisini terk ediyor, sonra pişmanlık duyuyor sanırım?
    Özellikle FPS kısmını çok sevdim, adamlar bayağı uğraşmışlar üstünde.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s