Reimu’nun Gazabı – I

pakupaku

Touhou oyunlarının değişmez ana karakteri Hakurei Reimu’yu, Touhou’ya sadece uzaktan aşina olanlar bile tanır, en azından, ismen bilmeseler bile gördükleri zaman “Touhou’da vardı bu hatun” diye düşünme ihtimalleri kuvvetlidir. Gensokyo adı verilen büyülü diyarda, youkailer ve insanlar arasındaki barışı korumak ve olası bir tehlike durumunda buna müdahele edip düzeni sağlamak, Şinto rahip ve mikolardan oluşan Hakurei klanının görevidir. Reimu da, Hakurei klanının hayattaki son temsilcisi olarak bu büyük sorumluluk gerektiren görevi omuzlarında taşımaktadır. Görevini de oldukça iyi bir şekilde yerine getirmektedir. Bunu “biraz” ileri götürmüş olsa da…

Teknik olarak Gensokyo’nun en güçlü sakini sayılabilecek Reimu, aslında hiç de sakin değil. Bu birkaç bölümden oluşacak yazımda, Reimu’nun saldırgan ve yıkıcı tarafını mizahi bir biçimde ele alarak konu edinmeye çalışacağım. Elimden geldiğince canona sadık gitmeye ve fan yapımı manga/doujinlerin etkisi altında kalmadan, sadece resmi oyunlara bağlı kalarak yazmaya gayret edecek olsam bile, Reimu’nun karakterini göz önünde bulundurunca bu şekilde dahi hiç zor olacak gibi durmuyor. Bu bölümde PC-98 platformuna çıkmış ilk beş oyuna değineceğim, daha sonra yazacağım bölümlerde de, Windows için üretilmiş ve fanlar arasında daha popüler olan altıncı oyun ve sonrasını konu alacağım.

vay vay

Her şey ikinci Touhou oyunu Fuumaroku ile başlıyor. İlk oyun Reiiden’de, tapınağının gizemli bir şekilde yıkılmasından sonra Makai ve Jigoku alemlerine, bunun sorumlusunu bulmak ve -geri kalan herkesle birlikte- onları bir güzel yok etmek için yolculuk eden Reimu, bu görevi başarı ile tamamladıktan sonra, Hakurei tapınağına geri dönüş yolculuğuna çıkar. Döndüğü sırada ise hiç beklemediği bir manzara ile karşı karşıyadır; sayısız yaratık ve hayalet, tapınak ve çevresini işgal etmiştir. Buna doğal olarak göz yumamayacak olan Reimu da uçan kaplumbağası Genjii’ye atlayarak bu sorunu da ortadan kaldırmak üzere yola koyulur. Kısa süreli bir arayış sonrasında, karışıklığın arkasındaki ismin, Jigoku’dayken hiçbir suçu olmadığı hâlde sadece yolunun üzerinde olduğu için mühürlediği, güçlü hayalet-büyücü Mima olduğunu öğrenir. Reimu tarafından utanç verici bir şekilde yenilmiş olan Mima, bundan dolayı intikam aradığı için yaratıklarını Gensokyo’ya salmıştır. Tabii Reimu intikam mintikam dinlemeden Mima’yı bir kez daha tuzla buz eder. Bu hayalet işgalinin üzerinden bir süre geçtikten sonra, üçüncü oyun Yumejikuu’da, bir sabah Reimu’nun dikkatini tapınağın az ilerisinde bulunan ve daha önce hiç görmediği bir harabe çeker. Harabeye sadece bir kişi girebilecek ve bu bir kişiye iyi bir ödül sunulacaktır. Bunu duyan Reimu da, diğer katılımcıların ağzını burnunu kırarak tapınağa girmeye hak kazanan kişi olur ve işin iç yüzünü öğrenir;
kaşarYumemi ve Chiyuri adında, Gensokyo dışından olan iki akademisyen, uzay-zaman seyahati yapabilen bir makine (TARDIS?) icat edip Gensokyo’ya gelmiştir. Büyü yerine bilime önem veren bu ikili, sadece ve sadece bu sebepten dolayı Reimu’yu rahatsız etmiştir ve yine Reimu tarafından bir güzel sopa yemiştir. Dördüncü oyun Gensoukyou’da, her şey durağan ve sakin gitmekteyken, aniden daha önce hiç olmadığı kadar fazla sayıda youkai aynı anda saldırıya geçer. Reimu bunların sayısıyla tek başına başedemeyeceğini anladığı zaman, youkailerin çıkış kaynağı olduğunu düşündüğü, yüksek dağların zirvesinde bulunan göle doğru yola koyulur. Bu yolculuk sırasında Reimu, tek yaptığı şey yolunun üzerinde bulunmak olan ve hatta kendisine yardım etmeye çalışmış olan Orange’ı, sadece işini yapıp oraya girmemesi gerektiğini söyleyen gölün bekçisi Kurumi’yi, gölün ortasındaki adada bulunan malikaneye girmek istediği için kapıda nöbet tutan Elly’i ve o sırada uyumakta olan malikanenin sahibesi Yuuka’yı doğduklarına pişman eder. Beşinci oyun Kaikidan’da, ortalıkta bir sebep görünmediği hâlde iblisler Makai-Gensokyo arası istedikleri gibi girip çıkabilmektedirler. Bir tarafında kurt olan Reimu da, bu duruma sinirlenerek Makai’ye doğru, önüne çıkan hareket eden her şeyi yok ederek, yola çıkar. Bu olaydan sorumlu olan kişi, Makai’nin yaratıcısı ve hükümdarı olan Shinki’dir. Aslında kötü bir niyeti olmayan Shinki, Reimu’ya, sadece Makai ve Gensokyo arası turistik geziler düzenlediğini ve rahatsızlık verme amacı taşımadığını açıklamaya çalışmış olsa da, Reimu’nun tükenmez gazabından kurtulamayarak hunharca katledilir. Bunun sonucu olarak bütün Makai, içinde yaşayanlarla birlikte yok olur ve Alice Margatroid yetim kalır.

Sadece ilk beş oyunda yaptığı soykırımlarla bile nasıl bir karaktere sahip olduğunu belli eden Reimu’nun kanlı eylemleri bu kadarla sınırlı kalmıyor tabii ki, serinin kalan oyunlardaki Reimu vahşetlerini de başka bir yazımda ele alacağım.

Reklamlar

Reimu’nun Gazabı – I” üzerine 3 düşünce

  1. Geri bildirim: Reimu’nun Gazabı – II | oTaBlog // オタブログ

  2. Geri bildirim: Reimu’nun Gazabı – III | oTaBlog // オタブログ

  3. Geri bildirim: Reimu’nun Gazabı – IV | oTaBlog // オタブログ

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s