Gintama ve noob tayfa

Kendilerine “animeci” veya son zamanlarda daha popüler olan “animer” veya “animanyak” terimlerini yakıştıran, weeaboo ve nooblardan oluşan güruhun Gintama izlemesi hem garibime gidiyor, hem de sinirime dokunuyor. Gerçekten. (Fakat doğru düzgün izleyicilerin başımın üzerinde yeri var, orası ayrı tabii.)

Bu tiplerin Gintama’yı nereden duydukları veya nasıl başladıkları az çok ortada zaten; muhtemelen kendileri gibi bir embesil gelip “panpa Gintama diye bi anime var, Bleach ve Naruto gibi aynı çok gaz, başla hemen.” diyor;  veya interneti kurcalarken, serinin +100 bölümlü ve shounen türünde olduğunu görüp (parodi kısmını yoksayarak) bedava pilava atlayan aç mülteciler gibi download butonuna atlıyorlar. İşte benim nefret ettiğim kısım bundan sonra başlıyor.

Belirli bir süre Gintama izledikten sonra iki gruba ayrılıyorlar. Beğenmeyenler; “Bu ne ya, çok saçma ve doğru düzgün bir konusu yok, beğenmedim ben, bekle beni One Piece fap fap fap fap.” modunda oluyor genellikle, hatta “Tarihi kişilerle dalga geçilerek saygısızlık yapılıyor, ben o kişilerin soyundan olsam dava açardım, hükümette olsam seriyi yasaklardım.” diyen birini bile görmüştüm. Kendi fikridir deyip ikinci gruba göz atalım. Bunlar da, seride az ama öz sayıda bulunan arc’lardaki dövüşleri beğenmiş olan tipler oluyor genellikle. “Abi, arada dövüşüyorlar saçmalamadıkları zaman süper onlar, bölümleri atlaya atlaya izliyorum sırf bu sahneler için.” geri zekalıları veya “EHEHEHEHE ONE PIECE DEDİ, AHAHAHA BLEACH DEDİ, OHOHOHO NARUTO DEDİ.” gibisinden kısıtlı sayıda parodiyi anlayanlardan oluşuyor beğenenler grubu.

Bu noktayı gerçekten anlamıyorum ama. Gintama’nın parodileri sadece Naruto, Bleach, One Piece gibi mainstream battle animelerinden oluşmuyor çünkü. Bir Sunrise yapımı olduğu için bol bol Gundam parodisi ve esprisi içeriyor, ve bizim güruh genelde “MECHA SEVMİORM AMA CODE GAESS İZLEDİM ÜBERDİ” nutukları atan enamellerden oluştuğu için biraz garip kaçıyor. Kaldı ki Gintama esprileri sadece anime parodileri üzerine de değil. Bizim nooblar ne ara Japon televizyon şovlarını izlemiş, ne ara popüler olmayan dramalara el atmışlar, ne ara eski Japon şarkıcılarını dinlemişler de animedeki esprileri anlıyorlar bunu gerçekten merak ediyorum. İngilizce fansubberlara bile ter döktüren Japonca kelime oyunlarını ve Japon tarihi üzerine yapılan esprileri yazmayacağım bile.

Bu yazıyı yazma amacım sadece içimi dökmekti. Yoksa bu tiplerden biri bunu okur ve Gintama’yı bırakır şeklinde bir düşüncem yok zaten.  Onlar devam etsin izlemeye ve “AHAUHAUHUA KONDO’NUN PİPİSİ AÇILDI” diye gülmeye.

Hayat güzel.

Reklamlar

Gintama ve noob tayfa” üzerine 12 düşünce

 1. Buda ilginçmiş. One Piece gibi başarılı bi animeye dolaylı yoldan giydirmek. Birini göğe çıkartırken birini yerin dibine sokmak mı gerekli illa?

  “Beğenmeyenler; “Bu ne ya, çok saçma ve doğru düzgün bir konusu yok, beğenmedim ben, bekle beni One Piece fap fap fap fap.” modunda oluyor genellikle”

  • Bu güruhun en çok izlediği animelerin One Piece başta gelmek üzere Naruto ve Bleach gibi popüler battle serileri olduğu gibi bir olgu var ve yadsınamaz. Yazımda da her ne kadar sevmediğim bir anime olsa da seriye doğrudan veya dolaylı olarak saldırmadım, fakat bu onun weeaboo/noob tayfa tarafından en çok izlenen anime olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Kurunun yanında yaş da yanıyor yani. Senin de orada sadece One Piece’e dikkat etmiş olman dolaylı yoldan Naruto ve Bleach’e giydirmek mi olmuyor şimdi?

 2. sevgili otakuron;

  son yazılarında çok farklı bir dil ve üslup kullanıyorsun ki birkaç kere “acaba konuk yazar mı aldı?” diye düşünmedim değil. benim tanıdığım ya da tanıdığımı zannettiğim otakuron, japonya denilen paralel evrene hayranlık duyan meraklı bir çocuk. acaba çok mu forum okuyorsun? ya da çok fazla e-posta mı geliyor sana sinirlerini bozacak? sen mutluysan mutlusundur, seviyorsan seviyorsundur, sevmiyorsan sevmiyorsundur? neden başkalarının düşüncelerinin seni demotive etmesine izin veriyorsun ki? acaba gerçekten sıkıldığın animanyak dediğin insanlar mı yoksa zevklerin mi değişiyor? ne bileyim, ne olursa olsun senin gibi düşünmeyen ya da senin gözlerinle görmeyen insanları aşağılaman, küçük görmen bana doğru gelmiyor. hele söz konusu gintama ve one piece gibi japonya’nın en popüler mangaları / animeleri olunca yazdıklarını bir daha kontrol etmeni tavsiye ederim, naçizane fikrimdir.

  matane.

  • Fikrini belirttiğin için teşekkür ederim öncelikle. Bu tür “rage” yazılarımda genelde seviyeyi iyice yerlerde süründürmemeye dikkat etsem de biraz alçakta tutarak yazdığımın ben de farkındayım, bununla birlikte, en başında bu yazıları yazma sebebim, yazıda bahsedilen insanların artık iyice gözüme batmaya başlamış olması ve direkt, belirttiğin gibi mail veya spam yorum yoluyla saldırıya uğruyor olmamdır. Yine de dediğinin aksine, benim görüşümden olmayanları değil, “varoş” diye tabir ettiğim kısımdan animeci gençler oluyor beni sinirlendiren tipler, benim yakınışım da bunlar üzerine…

 3. Merhaba, size katılıyorum. Özellikle Divxplanet forumunda da çok rastlanıyor bu yaklaşıma. Yok şurada şöyle bir göndeme var, yok burada böyle bir gönderme var vb. Hatta bir keresinde forumda Gintama\’ya başladığını; ama per kendisini sarmadığını söyleyen birine ”Gintama’yı izlemek için One Piece, Dragon Ball, Naruto vb. gibi bir çok animeyi izlemelisin.” demişlerdi de içimden bir ”hassiktir lan” çekmiştim.

  Bleach haricinde ”büyük” animelerden hiçbirini izlemedim, izlemeyi de düşünmüyorum; ama Gintama’yı zevkle izliyorum. Ki zaten altyazısını çeviren (özellikle de yabancı fansub grupları) arkadaşlar bir gönderme varsa not olarak belirtiyorlar. Belirtmeseler de farketmiyor açıkçası benim için.

 4. merhaba. öncelikle şu tür yazılarına ara vermen iyi olmuş. zira naruto, one piece gibi gerçekten güzel animeleri sırf noob, weeaboo dediğin kişiler izliyor diye yerin dibine sokman cidden ergence bir davranış. tamam hak veriyorum, animeleri, japonyayı, japonlarla ilgili şeyleri seviyorsun. bu tip insanları görünce de sinirlenip içini dökmen oldukça normal bir davranış, arada bana da olmuyordu değil. artık gülüp geçiyorum orası ayrı. açıkçası ben de gerçekten bağlandığım şeylerin popüler olmasına dayanamıyorum ama yapabileceğim bir şey yok. sana acıyorum dersem yalan söylemiş olmam, bu kadar umursama bunları yahu. kendi kendini yıpratıyorsun sadece. “ben japonca biliyorum kawaii neko-chan sayonara xD” “gintama manyak lan, bayılıyorum dövüş sahneleri çok iyi harika amk” “bu ne ya, çok saçma ve doğru düzgün bir konusu yok, beğenmedim ben, bekle beni one piece fap fap fap fap.” “naruto kadar güzel anime yok” desinler yani sanane ki? o insanların ne düşündüklerini umursama. seviyorsan kendi halinde mutlu mutlu takıl işte 😀 hayır umursamanı geçtim; gerçekten naruto ve one piece gibi güzel animeleri şurda örnek veriyorsun ya…
  bi de bana mı öyle geliyor bilmem ama insanları aşağılıyorsun sanki. onlar da senin gibi insanlar animeleri, japonyayı çok seviyorlar. bu sevgilerini dile getirsinler ne olacak ki? paylaşamamak gibi bi durum mu söz konusu?
  her neyse, ben bleach ve gintama izlemedim, onlar hakkında bir şey diyemem, ikisini de izleyeceğim yakın zamanda umarım. ama sormak istediğim bir şey var. naruto ve one piece izledin mi? izlediysen de neden beğenmedin? açıkçası izleyip de beğenmediysen umarım nedeni önyargın değildir. eğer izlemediysen de umarım izlersin, gerçekten popüler olmalarının yanında hak ettikleri değeri görüyorlar. benden bu kadar, umarım moralini bozacak bir şey söylememişimdir. iyi günler 🙂

  • Merhaba. Sendeki özellik bende de olan bir şey kesinlikle, değer verdiğim bir şeyin pek bilinmesini, daha doğrusu ayağa düşmesini istemem. Burada insanları küçümsemiyorum, yine de, saçlarının arkasını jöleyle dikip önünü yatıran, üstüne beyaz gömlek altına dar paçalı pantalon giyen, eli tesbihli tiplerden farkı yok bu weeaboo ve noob güruhun benim gözümde, ona göre muammele ediyorum. Yukarıdaki yorumlardan birinde de bahsettiğim gibi; “Yazımda da One Piece (ve Naruto) her ne kadar sevmediğim bir anime olsa da seriye doğrudan veya dolaylı olarak saldırmadım, fakat bu onun weeaboo/noob tayfa tarafından en çok izlenen anime olduğu gerçeğini değiştirmiyor.” Kişisel olarak One Piece’ten 80 küsür, Naruto’dan ve N. Shippuuden’den toplam 170 bölüm izledim, benim için gayet yeterliydi serileri anlama açısından, yine de tekrar ediyorum, misilleme yaptıklarım izleyici kitlesiydi zaten.

 5. Tamamen gülerek okuduğum bir yazı oldu… Bir kitlenin kaliteli olup olmaması neye göre nasıl değerlendirilebilir bunu anlamak oldukça ilginç…bu bir ” ben hepinizden daha çok japonları bilirim bana saygı duyacaksınız ” demek mi oluyor ? – ben saksı değilim – olayından bir farkı olduğunu düşünmüyorum. En çok sana mı soracağız acaba merak etmekteyim ?

  Buraya senin saldırdığın kitleyi korumak için gelmedim…Umrumda bile değiller. Bende japon kültürünü çok severim bunun yanında güney kore dramalarında izlemediğim dizi kalmadı diye düşünüyorum. Kendimi japonyayla kısıtlamak yerine genel bir asya yolculuğu yapmak daha mantıklı geldi. Japonya tek başına bana küçük geldi…Peki burdan sana ” sadece japonya bilen asya hakkında hiç tarihi bilgisi olmayan birisin ” demem mi gerekir ? ilgimi bile çekmez açıkcası…Herkes sevdiği şeyle mutlu oluyorsa bu kimseyi ilgilendirmez….

  Senin bu yakarışın japon kültürünü sevmenden değil kendini bu kültüre yakın gören insanlardan farklıyım daha iyiyim önemseyin demekten başka birşey değil…

  kim bilir belkide en birinci sen olursun… ne dersin ?

  • Bu yazının hangi kısmından “ben hepinizden daha çok japonları bilirim bana saygı duyacaksınız” düşüncesi güttüğümü çıkardığını merak ettim doğrusu. Doğru, herkes istediğine ilgi duyar, hoşuna gideni istediğini izler, ama takdir edersin ki kendimi bir izleyici olarak, Facebook’ta “AniMéCi GeNÇLiK” adında gruplarda takılan izleyicilerden bir gömlek yukarıda görebileyim, ha?

 6. Bana kalırsa o anime iyi bu anime kötü tartışması gereksiz bir konudur. Kişi animeyi hissettiği duygular için izler. Büyük animeler her zaman dikkat çeker ve insanlar ona yönelir. Benim de ilk izlediğim anime Death Note tu. Çok sevmiştim ve Animelere bu şekilde bağlandım daha sonra Naruto izledim. Büyük serilerle başladım bende açıkçası ve 2 yıldır anime izliyorum ve ağır otakular gibi tüm siteyi yalayıp yutmadım. Ama büyük serilerin başlarını izledim ve bana hitap edip etmediklerine baktım. Kimileri sıktı kimileri çizimlerinden dolayı bağlamadı fakat hiçbir animeye kötü demedim. Sadece büyük seriler değil pek çok seriyi takip ediyorum.

  Şimdi asıl konuya gelmek istiyorum Gintama ve Otakular.

  Öncelikle şunu söylemeliyim ki kendime Otaku demeyi seviyorum ve anlamını bilerek söylüyorum bunun için bu terimi anlamını bilen kişilerin söylemesini tercih ederim. Animeci kelimesini de sıklıkla kullanırım ama asla noob gibi davranmadım. Gintama olayına gelirsek bende o tür izleyicileri sevmiyorum. Animeyi beğenmeyip ardından atıp tutan insanlar benimde canımı sıkıyor. Bir itirafta bulunmak istiyorum Gintama ya başlamayı üç defa denedim ama üçüncünde ilerleyip bölümleri izlediğimde gerçekten güzel bir anime olduğunu fark ettim. Şimdi gerçekten eğlenerek izliyorum. Gintama yı izlemek için bir anime birikimi gerçekten gerekir fakat bazı espirileri Japonların bile anladığından şüpheliyim. Fakat Gintamayı bir amaç yada savaş duygusuyla izlemek yanlıştır. Amaç günlük hayatla eğlenmek ve dalga geçmek, sağlam karakterleriyle komedi oluşturmaktır. Noob ve benzerlerine gelirsek artık izleyecek animesi kalmamış ve bir süre sonra NEET e dönüşen bu insalar rahatsızlık vermeye başlıyor. Sohbet köşelerinde ortam kurmuş ve buralarda daimi olan bu insanlar o anime bu anime tarzı davranışlarıyla ayrımcılık yapmaktadırlar.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s