Weeaboo Sendromu

“Nyaa Berkecan-kuuuun *-* Sikko no desu-chan’ın son bölümünü KetsuTurkey fansub grubu Türkçeye çevirmiş sonunda, izledin miii? Çok kawaii şeyler oldu çok gaz. xD”

Eğer internet ortamında, yukarıdaki ile aynı doğrultuda cümleler sarfeden bir geri zekalıya rastlarsanız, monitörü kapatın, balkona çıkın, hava alın, serinleyin. Yok eğer gerçek hayatta rastlarsanız, en yakındaki kürekle (tercihe bağlı olarak odun da olabilir) ağzına bir iki  çakın, bu onu geçici olarak durduracaktır. İyileşme şansı yok fakat bu kanserli tiplerin ne yazık ki.

Bu yazımda beni Türk “animeci” tayfasından tiksindiren ve bir daha geri dönmemek üzere bu tiplerin bulunduğu forum benzeri mekanlardan uzaklaştıran insan tipini anlatacağım. Weeaboo nedir?

Weeaboo veya Wapanese, kısaca,  Japon olmadıkları hâlde, beyinlerine aşırı dozda anime yüzünden artık oksijen gitmediği için kendilerini Japon sanan, Japonya ve Japonlarla ilgili bilip-bilmeden her şeye tapan geri zekalı beyaz ırk mensubu insanlara (?) denir. Her anime izleyicisi weeaboo değildir , fakat bunu her şeyden üstün tutan üstelik kendi kültürünü ezik gören ergenler malesef bu weeaboo sınıflandırmasına girmektedirler. Bu tiplere göre, Japonya dünya üzerindeki en kusursuz ülkedir ve Japonlar üstün ırktır, gerek günümüzde gerek tarih sayfalarında hiçbir hatası bulunmayan bu ülkede, özellikle Akihabara’da yaşamak en büyük hayalleridir. Ne yazık ki hiçbir zaman gerçekleşmeyecektir fakat. Nedenini de veriyorum hemen.

Japonlar. Wannabe. İnsan. Sevmez.

Bunu uzun uzun açıklardım ama şu tek resim bile  konuyu ana hatlarıyla özetlemeye yetiyor zaten.

Japonya’ya gidip gündüzleri cosplay kıyafetleri ile Akihabara sokaklarında dükkan dükkan dolaşıp ne kadar figür varsa satın almak; akşamları da otele dönüp sabahın ilk ışıklarına kadar televizyon karşısında anime izlemek isteyen ergen animeci arkadaşlarımıza kötü bir haberim var ne yazık ki, gaijin iseniz ve Japon kültürüne geri zekalı bir derecede düşkünseniz, dışlanacaksınız.

Bununla birlikte, benim de alanım olduğu için bir meseleye daha değineceğim bu konuyla ilgili; Weeabooların Japonca hevesine.

Gözlemlerim beni yanıltmadıysa, bu tipler genelde liseli olduklarından, üniversitede Japonca okuyup, ileride Japonya’ya giderek orada yaşamak/çalışmak istiyorlar. Bunun için şimdiden Japonca kurslarına kaydolmuş olanlar bile var.

Tabii bu arkadaşlar karşılarında “て-kei”yi, fiillerin 一段 – 五段 çekimlerini, ve özellikle 漢字 (kanji) bolluğunu ve zorluğunu görünce götleri yusuf yusuf ediyor ve hevesleri balon gibi sönerek. “Ben psikolog olurum, sonra ileride illa öğrenip giderim yeaaa” ayaklarıyla kendilerini kandırıyorlar, onlara diyeceğim şey; asla öğrenemeyeceksiniz.

Weeaboo geri zekalılarının yanlış bildiği birkaç olguyu düzelterek yazıma burada son veriyorum.

 • Anime de bir çizgi film türüdür. Her ne kadar “anime çizgi film değil yhaaa D’x” deseniz de, bu bir gerçek. Merak etmeyin, Scooby Doo yerine Naruto izlemek sizi karizmatik yapmıyor zaten.
 • Japonların beyaz ırk fetişi yok. Yani “Türküm ben, onlar Türk manita istiyorlar, işim kolay.” diye düşünüyorsanız sadece kendinizi kandırıyorsunuz.
 • Otaku olmak üstünlük değildir. Ezikliktir. Bu blogun adına bakarak da bana ufacık beyniyle laf sokmaya kalkacak olanlar için şimdiden söyleyeyim, otaku altkültürü ile ilgili olmak ile otaku olmak apayrı şeylerdir.
 • Aynı şekilde, anime izlemek tek başına sizi Kurtlar Vadisi izleyen sınıf arkadaşlarınızdan üstün yapmaz. Zevkinden dolayı kendini üstün gören apaçilere duyrulur.
Reklamlar

Weeaboo Sendromu” üzerine 13 düşünce

 1. Tamam bazıları sinir bozucu olabiliyor ama bırak onlar da kendi çapında takılsınlar… Emoları da böyle dışlıyorlardı, halbuki kime zararları var ki bu arkadaşların? He de geç. Sakin.

  Bu arada, “Sikko no desu-chan” ahahahhaha=D

 2. Öncelikle bir yanlış anlamayı düzeltelim, anime kelimesi deyince Japon canlandırma sineması ve serileri geliyor peki canlandırmanın Türkçede ki diğer karşılığı nedir? Her zaman dediğim gibi fanboyluk yapmak lüzumsuz bir hareket. Otaku olmak isteyenlere müjdem var, hiçbir zaman üretken olamayan bireyler olarak moron bir şekilde yaşayacaksanız – eğer başarabilirseniz. https://www.youtube.com/watch?v=HpJiTxGeHWo -.

  Ayrıca yeni alt kültür kavramı sadece Japonların başlattığı bir şey değildir, hatta bir çok ülkeden sonra üretim yapmaya başladıkları bir sektördür.

 3. Slayer nasıl kiliseye giydiriyorsa sende öyle giydirmişsin bizim zevzek camiaya.Ellerin dert görmesin

 4. Ore no Sikko ga Konna ni Sikko Wake ga nai =( asdasd

  Valla Yükselcan benim uzun zamandır Face üzerinden yazmayı planladığım bir şeyi blog olarak yazmışsın, face’te falan paylaşarak desteğin allahını gönderiyorum sana şu andan itibaren.

 5. DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU DESU

 6. weeboolar yüzünden gerçekten Japonca bilenlerin de bu duruma düşmesi durumu berbat bir şey. bkz: bu durumu yaşıyorum… özenti, sadece animeler ile Japon kültürünü bildiğini sanan mallara ve kendi diliyle bi başka dili karıştırıp konuşanlara hayır! sonra biz Japonca bilenler ve kültürüyle gerçekten ilgilenenler kötü duruma düşüyoruz..

 7. Yazı güzel de şurda bir düzeltme yapmak istiyorum:
  *Japonların beyaz ırk fetişi yok. Yani “Türküm ben, onlar Türk manita istiyorlar, işim kolay.” diye düşünüyorsanız sadece kendinizi kandırıyorsunuz.
  -Türkler beyaz ırk değil zaten. Beyaz ırk dediğiniz ”white” kişiler anglosakson ya da slav diye tabir edilebilir. Türkler kıyısından köşesinden giremez, Zaten dünyada orta doğulu olarak görülüyoruz pfft

  • Türklerde mongoloidlik pek kalmadı, gen haritası %90 caucasoid olan bir ırktan bahsediyoruz. (Türk diye bir şey yok zaten adam gibi.) Orta doğulular da sapına kadar caucasoid olduğu için bize de beyaz ırk demek pek yanlış olmuyor. Ha Japon’a soracak olsan zenci olmayan herkes beyaz, Rihanna bile beyaz.

 8. Yalnız yazına bayıldım yaklaşık 15 20 yıldır anime izliyorum ama hiç bu şekilde konuşmayı aklıma bile getirmemiştim.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s