Sayonara Fuura Kafuka

Ağır spoiler içerir.

Creepypasta sever misiniz? O zaman bu yazıyı da seveceksiniz, üstelik creepypasta falan değil, tamamen canon.

Say0nara Zetsubou Sensei hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu soruya pek çok kişinin verecek olduğu cevap muhtemelen “Parodi ve ince esprilerle süslenmiş, kinayeli bir anlatıma sahip sıradışı bir okul-komedi animesi.” olacaktır. Evet, seri yedi yıl önce başladığında okumuş olan hemen hemen herkesin düşündüğü de bu idi. Kişisel olarak ben ne zaman “Bu seri, bundan daha fazla.” beyanlarıma rağmen bazı kesimlerin inatçılıkla “Birkaç yere gönderme yapıyorsa ne olmuş? Meh, gideyim de FMA’i üçüncüye izleyeyim.” şeklinde yanıtlarına yıllarca katlanmaya devam ettim. Fakat mangaka Kouji Kumeta‘nın hastalıklı ve üstün bir beyine sahip olduğunu her fırsatta tekrarlamışımdır; Sayonara Zetsubou Sensei’nin sondan bir önceki sayısı ise bunu öyle bir kanıtladı ki, seriyi küçük görenlerde Little Boy ve Fat Man’den daha büyük etki bırakacaktır muhtemelen.

Serinin ilk sezon/sayısındaki sahte perview’ı hatırlayın; Nozomu adaya varıyor. Serideki bütün kızlar bu noktada intihar girişiminde bulundular, fakat showa döneminde intihar eden kızların ruhları tarafından ele geçirildiler ve tekrar hayata dönme şansları oldu. Bölüm, kızların Nozomu’ya seslenmesi ile son buluyor, biri hariç: Kafuka Fuura. Kızlar, Fuura’nın organlarına sahipler, ve Fuura ne zaman sahnede gözüktüyse, aslında kızlardan birini kullanarak kendi şekline bürünüyor.

Fuura daima ölüydü.

Nozomu Itoshiki tarafından kullanılan bir araba tarafından ezildi.

Organlarını kızlara bağışladı, bu da serideki kızların tipik özelliklerinin nedeni.

Ve işin en ilginç tarafı ise; bu olay manganın başından beri planlanmış bir şey.

 

Daha fazlası için threat ölmeden bir göz atmanızı öneririm.

http://boards.4chan.org/a/res/66926526

Reklamlar

Sayonara Fuura Kafuka” üzerine 6 düşünce

 1. O_o hoşçakal gençlik yıllarım, hoşçakal SZS izlerken kahkalarla güldüğüm güzel anılarım… Hiç farketmedim, hiç şüphelenmedim… Bunu öğrendikten sonra daha bir dikkatli izlemek lazım ki taşlar yerine otursun…

  Yalnız neden organlarını bağışladığı kızların bir garipliği olduğunu anlamadım…

  • Kızları, bağışladığı organlar sayesinde possess ediyordu. (Buna uygun Türkçe karşılık var mıdır… “Ele geçirmek?”) Bu yüzden ekranda ne zaman Fuura’yı görsek, aslında onun possess ettiği bir kızı onun şeklini almış bir şekilde görüyorduk.

   • Yok kastettiğim şey aslında şöyle; “Organlarını kızlara bağışladı, bu da serideki kızların tipik özelliklerinin nedeni.” demişsin, atıyorum simetri ve düzen takıntısının, kızların hikikomori ya da stalker olmasının Kafuka’nın bağışladığı organlarla ilgisinin olmasını anlayamadığım. Yahut ben mi yanlış yorumladım dediklerini acaba?

   • Ah, anladım. O da mangada söyleni dep temellendirilmemiş şeylerden biri, fakat 4ch’dakilerin bir teorisine göre o özelliklerin hepsi aslında Fuura’da vardı fakat kızlar tek organ aldıklarından sadece bir tanesi fazla derecede öne çıktı.

 2. Ben bu seriyi baştan sona (izlediğim kadarını, üçüncü kısımdan sonra her nedense devam edemedim) hep rahatsız edici bulmuşumdur. Bazen güldüğüm için rahatsız oldum, bazen alakasız bir şey düşündürtmeye başladığı için espriyi kaçırdım, bazenleri ise “sanki ben bir şey kaçırıyorum” dememe sebep oldu. Elbette hep göründüğünden daha fazlasını içerdi ancak bu içeriğin genelin algısına açık bir anlatım katmanı pek olmadı. Cehalet mutluluktur.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s