“Cloud vs Zack” Sorunsalı 「2」

 

Yazımın bu ikinci bölümünde, büyük kitlelerce Cloud’a karşı duyulan nefreti ben şahsen neden gereksiz bulduğumu açıklayacağım.

Geçen yazıda da belirttiğim gibi, Crisis Core’a kadar olan süreçte sadece bir flashback anısından ibaret olan Zack’in hikayesi, oyun çıktıktan sonra tamamen açıklığa kavuştuğunda, Cloud hatırı sayılır bir miktarda hayran kaybına uğramıştı. Zack’in neşeli ve yılmak bilmeyen karakteri ile sıkça karşılaştırılarak kendisine takılan “emo” lakabı ise neredeyse genelgeçer bir tanım olmuştu artık.

Bu “emo”luğun sebebi neydi peki? Hiç düşünen oldu mu? En yakın arkadaşı kendisi için ölen biri, sağda solda Naruto gibi spastik hareketlerde bulunup Luffy gibi gereksiz neşeli bir karaktere bürünemez sanırım, ha? Tabii… Cloud’un “Bir gün SOLDIER’ın başına geçip Shinra Corp’un başkanı olacağım, yaşama amacım bu!” gibisinden bir olayı yoktu, belki de bundandır “bazı kesimlerce” duyulan nefretin sebebi.

Bazı yerlerde Cloud’un korkak olarak nitelendirilmesi gibi bir saçmalığa da rastladım ne yazık ki. Acaba neden daha 16 yaşında Mako’yu beynine yiyen ve travmatik olaylar geçiren biri hâlâ aktif bir hâlde Shinra’ya karşı çıkan isyanda ön saflarda savaşıyor? Korkak olduğu içindir muhtemelen, evet. Kingdom Hearts serisini canon alan varsa daha çok neden sayabilirim hatta.

Aerith konusuna da şöyle biraz değinmem gerekiyor. Aslında tek cümle ile bile açıklanabilecek bir mazereti var Cloud’un: Zack ile Aerith’in sevgili olduklarını zaten hiç öğrenmemişti ki. Üstelik Tifa’nın Cloud’a platonik bir bağlılık yaşaması, Cloud’un ona karşılık vermesi gerektiği anlamına da gelmiyor, değil mi? Bu konuda “Yuffie–” şeklinde başlayarak giden savunmalar da var, lütfen olmasın. Ayıp.

Sonuç olarak, fanbase tarafından nefret edilen Cloud Strife da, en az Zack Fair kadar cesur ve onurlu bir karakter ve bunun tam tersinin ima edilmesinden hiç hoşlanmıyorum. Biliyorsunuz; Embrace your dreams, and… whatever happens, protect your SOLDIER honor.

Reklamlar

“Cloud vs Zack” Sorunsalı 「2」” üzerine 5 düşünce

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s