“Cloud vs Zack” Sorunsalı 「1」

Uzun yıllardır süregelmekte olan bir konudur bu. Tabii bazı niteliksiz “animeci” (!) forumlarındaki “L mi Light mı?” tarzı başlıklar kadar yüzeysel de değildir; hatta konu üzerine paragraflarca yazılar yazıldığı bile görülmüştür. Ben ise bu yazımda tamamen detaylarına inmeden, fakat olabildiğince açık bir şekilde bu konuya değinmek istedim. Son derece spoiler içerecek olduğundan, kirlenmek istemeyen şimdiden okumayı bırakabilir. Başlayalım.

FFVII Zack Nibelheim Incident.jpgCrisis Core piyasaya çıkmadan önce, Zack Fair sadece Final Fantasy VII’de Cloud’un flashbacklerinde çok kısa süre gösterilmiş, minor bir karakterdi. Hakkında meşhur Nibelheim faciası ve belirli kondisyonları yerine getirdiğiniz takdirde görebileceğiniz gizli ölüm sahnesi dışında bir şey bilinmiyordu. Aerith’in eski sevgilisi olarak ismi bile geçmiyordu; Cloud’a eski sevgilisinden bahsederken Aerith sadece “He was an Ex-Soldier like you.” gibisinden bir şey diyordu. Kabaca özetlemek gerekirse, tek gerçek Cloud idi.

Ne olduysa 2007 yılında, Crisis Core’un çıkmasıyla oldu…

Sephiroth’un nasıl kafayı sıyırdığı çok kısa bir şekilde geçilmişti FFVII’de, Cloud’un nasıl bir SOLDIER olduğu ise tamamen bir gizemdi. Bunlar gibi pek çok soruya yanıt bulmak için ve çok sevilen, fakat oyuncuyu direk ana hikayenin ortasına atarak başlayan Final Fantasy VII’nin soru işaretlerini yok etmek amacıyla çıkarılmıştı bu yeni oyun.

“Yeni ana karakter” ise, aslında 10 yıldır ortalıkat olan fakat birkaç fanboy dışında üzerine pek dikkat çekmeyen meçhul meşhur Zack Fair’den başkası değildi.
Crisis Core gerçekten de çok doyurucu bir içeriğe sahipti ve sorulara beklenenden fazlasıyla cevap kaynağı olmuştu. Kim bilebilirdi Aerith’in laf arasında söz ettiği eski sevgilisinin, Cloud’u korumak için kendi hayatını feda eden Zack Fair olduğunu; ilerledikçe güçlü kılıçlar elde ederek envanterin derinliklerinde çürümeye bıraktığımız Buster Sword’un göz yaşartıcı bir hikayesi olduğunu; Sephiroth’un bir zamanlar arkadaşlarına önem veren biri olduğunu; Tseng’ın saçlarını topladığını?

Fakat,

Fakat.

Fakat…

20 dakikalık dillere destan CGI sonuyla, çalışan her kalbi az ya da çok etkilemiş olan bu oyun; peşinde Tifa gibi bir afet olmasına karşın, kendisi için güle oynaya hayatını veren Zack’in sevgilisine yazan Cloud kişisine zaten ilk oyundan itibaren antipati duyan kitleyi coşturmuş; rakamlarının oldukça büyümesine sebep olmuştu…

Devamı sonra.

Reklamlar

“Cloud vs Zack” Sorunsalı 「1」” üzerine bir düşünce

  1. Square Enix kurgulama konusunda bir numara ! Final Fantasy 1,4 ve 5 ‘in bazı kısımlarını oynadım. İlk oyunda ana karakter “Warrior Of Light” olarak geçiyor ve ana karakter diyaloglara katılamıyor. Her ne kadar karakter diyaloglara katılamasa da , kurgusal olarak çok harika bir düzene sahip. İnsan hiç sıkılmıyor. FF 4 , After Years ve FF5 de bir hayli güzel. Eski oyunlarının grafikleri ne kadar kötü olursa olsun tekrar tekrar bitirmekten bıkmıyorum. 😀

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s