[İnceleme] Final Fantasy Fables: Chocobo Tales

Yıllar önce yazdığım birkaç DS oyunu incelemesini internetin karanlık köşelerinden buldum ve birkaç rötuş ile oTaBlog’da paylaşmaya karar verdim. İyi okumalar~

Final Fantasy serisi ile içli dışlı olan herkes bilir, Chocobolar, FF evrenindeki devekuşu ve civciv karışımı, sevimli binek kuşlarıdır ve ikinci oyundan itibaren tüm FF oyunlarında az çok bulunmaktadırlar. Bu oyunumuzda da oynattığımız karakter bir Chocobo.

Final Fantasy Fables: Chocobo Tales‘ın konusu, hiç şaşırtıcı olmayarak, dünyayı olağanüstü güçlere sahip bir kötünün elinden kurtarmak. Karakterimiz Chocobo (ki ismini siz koyuyorsunuz, bir Square-Enix klasiği), bir ada çiftliğinde Shirma adlı bir White Mage, Croma adlı bir Black Mage, ve pek çok diğer Chocobo ile yaşıyor. Croma, bir gün uzaklardan getirdiği gizemli bir hikaye kitabıyla çiftliğe geliyor. Biz de bir mikro oyunla kitabı açtıktan sonra, kitap çiftlikteki bütün Chocoboları yutuyor; çiftlikte kalan tek Chocobo oluyorsunuz, amacınız ise arkadaşlarınızı geri getirmek. Ardından da kötü Bebuzzu’yu yenip dünyayı kurtarmak.

Final Fantasy Fables: Chocobo Tales, RPG ile kart savaşı temalarını birleştiren bir türe sahip. Oyunun, hikaye kitaplarıyla dolu dünyasında istediğiniz gibi gezebiliyorsunuz. Bir düşmana rastlayınca da kendinizi bir kart savaşının içinde buluyorsunuz, yani random encounter tarzında hazırlanmış bir “Pop-Up Duel” sistemi. Siz ve düşmanlarınız, FF evrenindeki varlıkların kartlarını kullanarak savaşabiliyorsunuz. Yeni kartlar elde etmek içinse, oyunda gizli olan micro ve mini oyunları oynuyorsunuz. Mikro oyunlar, her yerde gizlenmiş olabilir; bir ağaç kovuğu, bir mağara, denizin dibi… Mini oyunlar ise, her tarafa dağılmış olan hikaye kitaplarının içinde bulunuyor.

Oyundaki Wi-Fi özelliğini de unutmamak gerekir. Kartlarınızla, diğer oyuncurla meydan okuyabiliyorsunuz! Müziklere gelince,Nobuo Uematsu diyorum ve susuyorum.

Sonuç olarak, türü seven her oyuncunun denemesi gereken bir oyun, FFF:CT. Kısaltmanı yesinler.

Reklamlar

[İnceleme] Final Fantasy Fables: Chocobo Tales” üzerine 2 düşünce

  1. Final Fantasy’nin Nintendo Wii’de çıkan oyunları çok eleştiri aldı. Wii kullanıcıları “Action- RPG ” tadını almak istiyorlar sanırım. “The Last Story” adında bir Action – RPG çıkmış olacak… Oyun hakkında birşey biliyor musun ?

    • The Last Story de listemde, yakın zamanda ona da değineceğim. SE’in Final Fantasy serisine bir atıfıdır zaten o oyun muhtemelen.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s