[İnceleme] Castlevania: Order of Ecclesia

Castlevania: Order of Ecclesia

Retro Castlevania oyunlarını sevdiyseniz,
Bu oyun tam size göre!

Nintendo DS platformuna çıkan 3. Castlevania oyunu olan OoE’da, oyun, Ecclesia denen bir organizasyonun baş araştırmacısı ve bir silahşör olan Albus’un, karanlıklar prensi Dracula’nın gizemini anlatmasıyla başlıyor. Ecclesia’nın, Dracula’yı öldürmenin çeşitli yollarını araştıran bir organizasyon olduğunu açıklıyor ve oyuna başlıyoruz. Karakterimiz, yani Ecclesia’nın en güçlü kadın savaşçısı Shanoa, Dominus isimli glyph’i almak için Ecclesia’ya geliyor. Bu glyph ile onun daha da güçlü olacağını bilen Albus, bir bakıma Shanoa’yı kıskanıyor ve kutsal ayini bozarak Dominus’u kendisi için alıyor. Bu sırada bayılan Shanoa, uyanınca hafızasını ve bütün güçlerini kaybediyor. Bunun üzerine organizasyonun başkanı Barlowe, Shanoa’yı, Dominus’u çok geç olmadan geri getirmesi için görevlendiriyor.

Oyunda, diğer Castlevania oyunlarının aksine hiçbir silahımız yok. Bunun yerine, ziyaret ettiğimiz mekanlardan ve yendiğimiz yaratıklardan edindiğimiz glyph’leri kullanıyoruz. Glyph’leri kullanmak MP’mizi düşürüyor fakat bu bar kendiliğinden çok hızlı bir şekilde doluyor. Aksiyonu bir doz arttırarak Shanoa’nın iki eline de iki farklı glyph vermek mümkün. Oyunun bölüm tasarımları oldukça çeşitli, büyük malikanelerden küçük koruluklara, türlü türlü bölümler var. Grafikler, DS’e çıkan önceki Castlevania oyunları olan Dawn of Sorrow ve Portrait of Ruin ile aynı, oldukça da tatmin edici. Müzikleri ise ayrı bir sanat eseri; her bölümün atmosferine uygun müzik çalıyor, fakat yine de zevkimize uymadıysa oyun içi edindiğimiz plaklarla istediğimiz zaman müziği değiştirebiliyoruz.

Oyunu bitirmek, şans ve yeteneğinize göre 8 ila 10 saat arasında sürüyor. Bundan sonra bir kaç mod açılıyor. Boss Rush modu ile yendiğiniz bossları en kısa sürede art arda tekrar yenmeye çalışıyorsunuz. Aynı zamanda ekstra-karakter moduyla Shanoa’dan başkasını da oynatabiliyorsunuz. Kim olduğu ise süpriz olsun~

Oyun pek çok iyi ve kötü eleştiri aldı. Bazıları bunun en iyi Castlevania olduğunu söylerken, bazıları zorluk seviyesinden şikayetçi. Fakat sonuç olarak, oynamaya değer bir oyun olduğu aşikar.

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s