O çiçek var ya o çiçek…

Spring 2011 sezonunun en çok konuşulan serilerinden Ano Hi Mita Hana No Namae Wo Bokutachi wa Mada Shiranai (kısaca AnoHana) göz dolduran bir finalle geçtiğimiz Cuma son buldu. Doğrusunu söylemek gerekirse beni de etkiledi, bu yüzden en nefret ettiğim şeylerden birini yapıp inceleme yazmaya çalışacağım bu anime hakkında. Spoiler yedirmemek için uğraşacağım ama arada bir şeyler kaparsanız karışmam. Here I go:

AnoHana biri istisna olmak üzere altı genç etrafında şekilleniyor, bunlar;

Jintan, çocukluğunda arkadaş grubunun lideri sayılan fakat sonradan kendini insanlardan soyutlamış ve bir hikikomori olmuş baş karakter. Dünya ile bağlarını koparıp kendisini video oyunlara verdiğinden notları düşmüş ve liseye bile devam edememiş. Kendisini pek sevdiğim söylenemez.

Menma da arkadaş grubunun dağılma sebebi diyebiliriz, ölümden geri dönüyor fakat sadece Jinta tarafından görülebiliyor. Poppo dışında diğer grup üyeleri başta Menma’nın aralarında olduğuna inanmamış olsa da zamanla alışıyorlar.

Anaru küçükken silik kalmış, bu yüzden büyüdükçe makyaj ve gösterişli kıyafetlerle içli dışlı olmaya başlamış, Menma’dan sonra en çok öne çıkan dişi karakter. Tsundereye yakın bir kişiliği olsa da tam olarak öyle diyemeyiz sanırım.

Poppo, yaş olarak en küçük fakat kalbi en büyük olan karakterimiz. Jintan, Menma’yı görebildiğini söylediği zaman hiç şüphelenmeden inanmıştır kendisi. Arkadaşları için gözünü kırpmadan her şeyi yapabilir ve bana göre grubu bir arada tutan yegâne insandır.

Yukiatsu ve Tsuruko, arkadaş grubu içinden adam gibi bir okula girebilmiş tek karakterler. Fakat diğerleriyle iletişimleri büyük ölçüde kesilmiş, soğuk tipler hâline gelmişlerdir. Yukiatsu’ya başlarda uyuz olur öyle gidersiniz muhtemelen. Ben sonradan ısındım ama kendisine. Tsuruko’yu da… Bilmiyorum hiç sevemedim. x_x

İşte seri, bu arkadaşların Menma’nın dileğini gerçekleştirerek onu cennete gönderme istekleri sebebiyle yaptıklarına dayalı. Ağlatan, zırlatan anime seviyorsanız kaçırmayın. Duygulanmayacak insan pek azdır bu seride.

Reklamlar

O çiçek var ya o çiçek…” üzerine 2 düşünce

  1. Clannad&After Story daha güzeldi galiba forced drama babında. Keşke “menmayı kim öldürdü?”ye dönseydi her şey. Böyle pek bir saf oldu. ‘Az bölümdendir az’ diyerek yine hakkını yemiyor, taktir ettiğimizi ekliyorum. (“kimi to natsu no owari…” ne pis akla takılan bir parçadır)

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s