Gundam The Origin!

Akuma_Blade‘in Gundam Türkiye’deki yazısıdır.

*

The Origin, bundan 33 yıl önceki ilk Gundam’ın Yoshiyuki Tomino’dan sonraki 2. yaratıcısı denilebilecek Yoshikazu Yasuhiko’nun bu klasik seriyi yeni nesil için hem aslına sadık hem salt bir aktarımdan ötesi bir adaptasyon olması için 2002’den itibaren başladığı ve bu sonbahar yada yılbaşı çıkacak 22. cildi ile sonlanacak olan elden geçirilmiş Remake Manga yorumudur. Bu Manga aynı zamanda Sunrise’ın 26 Haziran’da deklare edeceği 2012’nin 2 yeni Gundam Anime projesinden ikincisini oluşturacaktır.

Tüm The Origin ciltlerini okumuş değilim (Scanlation aylardır çok yavaş ilerliyor) fakat bu yorumun TV serisinde atlanan ve ancak TV serisine ters bir son getirerek olay akışından çıkan roman versiyonunda anlatılabilen bazı noktalara Anime canon’u içerisinde açıklama getirdiğini söyleyebilirim (Casval ve Lalah’ın geçmişi gibi) ve Movie Trilogy’de atlanmış olan TV serisindeki bazı fiiler’ımsı bölümleri daha işlevsel hale getiriyor. (Mültecilerin gemide çıkardığı isyanın anlatılışı gibi) Ayrıca Garma ve Char arasındaki arkadaşlık ilişkisine biraz shounen ai’sel bir anlatım katıldığı da söylenebilir.The Origin’in en işlevsel tarafı ise RX-78-2’nin yeniden dizayn edilip daha yumuşak hatlar kazanması ve White Base’in yolculuğundaki durakların her birini görebilmemizdir. Ayrıyeten Guntank’ın gelişim sürecinden Garma ve Ramba Ral gibi Zeon karakterlerinin arka plan hikayelerine dek, normalde daha önceden sadece MSV dökümanları yada Gundam Information Bible fasiküllerinde rastlanabilen trivial bilgilerle evrenin derinliği daha bir arttırılmıştır.

Bu Manga ABD’de İngilizce olarak da basılmış olsa Amerikalı’ların Gundam denince ya G Gundam yada Gundam Wing’i anlaması yüzünden fazla ilgi görmemiş ve yayını 2008’deki 4. İngilizce Volume’de son bulmuştur. Scanlation’ları buradan takip edebilirsiniz.

Artwork’lerin oldukça başarılı olduğunu not düşeyim. Aynı zamanda Unicorn romanının da orjinal karakter tasarımcısı ve artwork çizeri olan Yoshikazu Yasuhiko klasını konuşturmuş ve efsane seriyi baştan yaratmış.

Anime versiyonunun önündeki şimdilik kısa vadeli tek engel Sayla Mass, Maquave, Cameron Bloom, Dozzle Zabi ve Bright Noa gibi önemli karakterlerin seiyuu’larının artık aramızda olmaması. Ama bu aşılamayacak bir sorun da değil.

Artık yıllarca ilk Gundam serisini “bu çizimlerle seri izlenmez” tarzı türlü türlü bahanelerle, izlememek için adeta direnenen sahte otakuların kaçacak yerleri kalmadı!

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s