Japonya Yine Sallantıda

Japonya’nın doğu kıyısı açıklarında 6.5 büyüklüğünde deprem olduğu bildirildi. ABD Jeolojik Araştırma Kurumu, 11 Marttaki şiddetli depremin harap ettiği doğu kıyısı açıklarında, Honshu yakınlarında meydana gelen depremin büyüklüğünün 6.5 olduğunu duyurdu.

Depremde can ya da mal kaybı olduğuna ilişkin bir haber bulunmazken Japon Meteoroloji Ajansı ufak çaplı tsunami alarmı yayımladı. Ajans, Miyagi bölgesini yarım metre yüksekliğinde dalgaların vurabileceğini belirtti.

Japon Nükleer Güvenlik Ajansı yaptığı açıklamada Fukuşima nükleer santrali çevresindeki radyoaktif iyot seviyesini açıkladı. Açıklamda depremden en fazla zarar gören 1 ve 4 numaralı reaktörlerin çıkışında dün itibarıyla iyot seviyesinin 131 olduğu, bunun da normalin yaklaşık 2 bin kat fazlası anlamına geldiği belirtildi. Ayrıca santralin 5 ve 6 numaralı reaktörlerine 30 metre mesafede denizden alınan örneklerde radyoaktif iyot seviyesinin normların 1150 kat fazla olduğu saptandı. Bu arada, Japon hükümeti, Fukushima’daki nükleer santralden çıkan sudaki radyoaktivitenin normalin 10 milyon katı olduğunu açıklayan Tepco şirketinin bu yanlışının kabul edilemez olduğunu söyledi. Greenpeace örgütü, Japonya’ya Fukushima nükleer santrali çevresindeki tahliye alanını genişletmesi çağrısında bulundu.

Japonya’daki Fukushima nükleer reaktöründen havaya karışan radyoaktif maddelerin, Çin’in kuzeydoğusundaki Heylongciang eyaletine ulaştığı bildirildi. Şinhua ajansının haberine göre, Çin Milli Nükleer Enerji Koordinasyon Komitesi, yapılan testler sonucunda bölgede son derece küçük oranlarda radyoaktif iyot-131 tespit edildiğini açıkladı. Bölgedeki Radyasyon İzleme Merkezi Başkan Yardımcısı Şü Licüan, eyaletin Dongning, Hulin, Raohı ve Vusu ilçelerinde radyoaktif maddelere rastlandığını ancak bu maddelerin, herhangi bir önlem alınmayacak kadar az oranlarda tespit edildiğini kaydetti. Yetkililer, eyalette bu durumun herhangi bir kargaşaya neden olmadığını ve verilerin internet üzerinden halka açık olduğunu ifade etti.

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s