Japonya’da Radyasyon Gıdalara Bulaştı

Ağır hasar gören Fukuşima nükleer santrali radyasyon saçmaya devam ediyor. Santralin çevresindeki ekili alanlarda tarım ürünlerinde ölçülen radyasyon miktarının yükselmesi endişeleri artırdı

Japonya'da radyasyon gıdalara da bulaştı

Fukuşima bölgesinden taze süt ve ıspanak satışı yasaklandı. Japon hükümeti, bölgedeki Iitate köyünde sularda litre başına radyoaktif iyot miktarının üç katına çıktığını açıklayarak, musluk suyunun içilmesini yasakladı.

Fukuşima bölgesine komşu Iwate ve Ibaraki’de ıspanaklarda radyoaktif iyota rastlandı. Ölçülen miktarın, sınır değerin 27 katı olduğu belirtiliyor. Fukuşima nükleer santralinin 100 kilometre güneyindeki Hitachi’de ıspanaklarda ölçülen radyoaktif iyot miktarı sınırın 27 katı, sezyum miktarı yaklaşık dört katı olarak saptandı. Fukuşima çevresindeki sütlerde de radyasyon miktarının arttığı belirlendi. Japon yetkililer, sözkonusu bölgelerde radyasyon bulaşmış gıda maddelerinin satışa sunulmasının durdurulması çağrısında bulundu.

Tokyo’da da alarm

Haftasonunda, Fukuşima’ya 240 kilometre uzaklıktaki başkent Tokyo’da da içme suyunda radyoaktif iyot tespit edildi. Tokyo sokaklarında ise gündelik yaşamı sürdürme zorunluluğunun ağırlığı hissediliyor. Vatandaşlar, hükümetin, sebzelerin güvenli olduğu, sadece yıkanması gerektiği yönündeki açıklamasına güvenmek zorunda. Ancak yine de alışverişte düşüş hissediliyor.

Pazartesi günü rüzgarın kuzeydoğuya, Pasifik’e doğru yön değiştirmesiyle Tokyo bir nebze olsun rahat nefes aldı. Fukuşima nükleer santralinin kuzeyindeki bölge ise hala radyasyon tehdidi altında. Fukuşima’ya 200 kilometre uzaklıktaki Sendai’de insanlar ellerinden geldiğince radyasyondan korunmaya çalışıyor. Genç bir fabrika işçisi şunları söylüyor:

“Radyasyondan dolayı gerçekten de gerginim. Sürekli radyo dinleyip, son gelişmeleri öğrenmeye çalışıyorum. Dışarı çıktığımda da mutlaka maske takıyorum ve derin nefes almamaya çalışıyorum.”

Reaktörlerdeki işçiler kendilerini feda ediyor

Canları pahasına nükleer reaktörlerde bir faciayı önlemek için çalışan uzman ve işçilerin durumu ise daha da düşündürücü. Alman radyasyon biyoloğu Edmund Lengfelder, santralde kalan her iki kişiden birinin ölüm tehlikesi altında olduğunu belirterek, “Genç yaştaki on kişiden oluşan bir grup 12 saat boyunca böyle bir radyasyona maruz kaldığında, yarısı, yani beş kişi kısa süre içinde yaşamını yitirecektir” dedi. Lengfelder, Frankfurter Rundschau gazetesine verdiği demeçte, grubun hayatta kalan diğer yarısının ise çok büyük bir kanser riski altında olacağını belirtti. Japon Nükleer Güvenlik Kurumu NİSA’nın verilerine göre reaktörlerde üç yüz itfaiyeci, asker ve işletmeci firma Tepco’dan teknisyenler çalışıyor.

via | Deutsche Welle Türkçe

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s