Japonya Sallantıda!

Japonya güne oldukça kötü başladı. Honshu’nun Sendai bölgesinde ortaya çıkan 8.9 şiddetindeki ve Japonya’nın 139 yıldır gördüğü en büyük deprem, yaklaşık 88 kişinin ölümüne (artmaya devam ediyor) ve bir çok kişinin yaralanmasına sebebiyet verdi. Ayrıca yaklaşık 4 milyon evin elektriklerinin kesildiği ve ülke çapında 14 yangın çıktığı bildirildi.

Tokyo’da hissedilmesine rağmen burası kıyı kesimleri kadar etkilenmedi. Bir emniyet yetkilisi, “Hasar o kadar büyük ki bilgi alana çok zaman geçiyor” dedi. Depremin yarattığı şokun ve tsunami etkisinin geçmesiyle bilançonun daha da ağırlaşmasından korkuluyor.

Uzmanlar, meydana gelen depremin şiddetinin 1999 Marmara Depremi’nden yaklaşık 50 katı olduğunu belirtiyor. Depremin ardından çoğunun büyüklüğü 6’nın üzerinde olmak üzere 50’den fazla artçı şok meydana geldi. Bu depremin artçı şokların en büyüğü 7.2 olarak ölçüldü.

Japonya’da meydana gelen deprem ve sonrasında oluşan tsunami, tarım alanlarının yanı sıra nükleer santralleri ve petrol tesislerini de etkiledi.

Önlem olarak 5 nükleer tesisin faaliyetleri durduruldu. Japonya’nın elektrik ihtiyacının önemli bir bölümünü nükleer enerjiden sağlamasından dolayı şu anda 4 milyon kişiye elektrik verilemiyor.

Bir nükleer tesiste türbinlerden birinde yangın çıkınca olağanüstü hal ilan edildi. Ancak daha sonra tesisten sızıntı olmadığı yönündeki açıklama kaygıları giderdi.

Bazı petrol tesislerinde de yangın çıkarken, ulaşım şebekesinin ise ağır hasar aldığı bildiriliyor. Çok sayıda köprü ve yolun yanı sıra raylı sistem de zarar gördü.

Japonya’da toplam zararın milyarlarca dolara ulaşmasından korkuluyor. 1995 yılındaki 6 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği Kobe depreminin Japonya’ya maliyeti 100 milyar dolar civarında olmuştu.

Kyodo haber ajansı, Japonya’nın kuzeydoğusunda yer alan Miyagi kentinde içinde 100 kişinin bulunduğu hareket halindeki bir geminin tsunamiyle kıyıya atıldığını bildirdi. Gemidekin akıbeti hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor. Miyagi’de ayrıca bir trenin raydan çıktığı ve bir diğerinin de kayıp olduğu bildirildi.

Japonya Başbakanı Naoto Kan, halka itidal çağrısı yaptı. Kan, depremin ardından bakanlar kurulunu olağanüstü toplantıya çağırırken, bir dizi önlem açıkladı.

Deprem zarar gören yerlere deniz kuvvetlerinden gemiler gönderilirken, kurtarma ekipleri de harekete geçti.

Kan düzenlediği basın toplantısında, “Depremden kaynaklanan zararı minimize etmek için hükümetimiz elinden gelen tüm çabayı gösterecektir” dedi.

Kan ayrıca, ortaya çıkan bu olağanüstü durumla mücadelede tüm siyasi partilere ve özel sektöre hükümetle birlikte hareket etmeleri çağrısı yaptı. Bu çağrı, taraflardan olumlu yanıt buldu.

Dünya devletleri de Japonya’ya yardım için harekete geçti. ABD Başkanı Barack Obama, Japon halkına başsağlığı dilerken, yardıma hazır olduklarını açıkladı.

Obama yaptığı açıklamada, “(Eşim) Michelle (Obama) ile birlikte başta depremde ve tsunamide hayatını kaybedenler olmak üzere Japon halkına, başsağlığı diliyoruz… ABD bu büyük felaket döneminde Japon halkına yardım etmek için hazırdır. İki ülke arasındaki dostluk ve ittifak sarsılamaz nitelikte ve bu trajedinin üstesinden gelirken Japon halkının yanında durma kararlılığımız bu durumu güçlendirmektedir” dedi.

Avrupa Birliği, Japonya için “tüm uygun desteği harekete geçireceğini” açıkladı. Libya konulu düzenlenen AB toplantısının ardından yapılan açıklamada, deprem ve tsunami haberinin “büyük bir kaygıyla” karşılandığı belirtildi.

Açıklamada, “Felaketten etkilenen devletlere ve halklarına başsağlığı diliyor ve desteğimizi bildiriyoruz. Ulusal tepkilerin yanı sıra, Yüksek Temsilciliğimizden ve Komisyon’dan tüm uygun yardımın harekete geçirilmesini istedik” denildi.

Japonya’daki depremin ardından bir açıklama yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bölgedeki Türklerle ilgili olumsuz bir haberin olmadığını söyledi.

Davutoğlu, kendilerine ulaşan bilgilere göre, Japonya’daki depremde Tokyo Büyükelçiliğinde hasar meydana gelmediğini, ülkedeki Türk vatandaşları arasında da can kaybı ya da yaralanma olmadığını bildirdi.

Bu sabah tüm dünyayı dehşete düşüren depremden önce Pasifik bölgesinde üst üste sarsıntılar kaydedildi. Bugünkü deprem son 139 yılın en büyüğü olarak gösteriliyor.

8.9’luk depremden önce Japonya iki günde 35 kez sallandı.

Honshu açıklarında dün 6.3 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yine Honshu açıklarında önceki gün 7.2 büyüklüğünde bir deprem kaydedilmiş ve hatta bu sarsıntı, Japonların deprem karşısındaki gösterdiği sükunetle haber olmuştu.

Kişisel olarak tanıdığım bir kaç Japon arkadaşımla bağlantıya geçerek can ve mal güvenliklerinin güvende olduğunu öğrendim.

1872’den beri Japonya’nın başına gelen en büyük bu depremde ölen, yaralanan ve kaybolan herkese üzüldüğümüzü belirtiyoruz ve günlük yaşantılarına en kısa sürede dönmelerini temenni ediyoruz.

via | Hürriyet

1872’den beri Japonya’nın başına gelen en büyük bu depremde ölen, yaralanan ve kaybolan herkese üzüldüğümüzü belirtiyoruz ve günlük yaşantılarına en kısa sürede dönmelerini temenni ediyoruz.
Reklamlar

Japonya Sallantıda!” üzerine 2 düşünce

  1. Haberi sabah gördüğümde nasıl şaşırdığımı anımsıyorum. Herhalde ben ben olmasaydım pek sallamazdım. Ayrıca olayı ciddi biçimde haber ettiğine sevindim. O kadar çok olayın vahametini umursamaksızın (veya umursamayanlar ile dalga geçme mazereti ile bile olsa) depremi tiye alan haber, resim, video, yorum gördüm ki depremi yaşamamış olan diğer herkese daha çok acırken buldum kendimi.

    Ayrıca adamların mükemmel bir kırmızı alarm senaryosu planını olağan üstü bir başarı ile yürüttüğünü gördükçe hayran kalmadan edemiyorum. Yarısı gücünde bir deprem İstanbul’u vurduğunda binlerden değil milyonlardan bahsediyor olacağız.

    • Ben sadece Facebook hesabımdayken “HER ŞEYİ YİYEN VE HAYVANLARA İŞKENCE EDEN JAPONLARIN HAK ETTİĞİ BUDUR” şeklinde bir yorumla karşılaşıp sahibini hemen sildim. Bir kaç cahili de saçma sapan grup yorumlarında gördüm. Bunun dışında alaycı veya aşağılayıcı yazı/resim görmedim ki görsem herhalde kafayı yerdim.

      1/1 Gundam heykelinin yıkıldığına dair haberi duyduğumda (Fake olma ihtimali çok yüksek tabi) bir ara gözlerim karardı gerçek anlamda hatta. Tumblr’da da Facebook aksine binlerce kişi “Pray For Japan” adı altında tepki ve merhametlerini gösteriyor.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s