Crazy Kid ile Röportaj!

Nintendo 3DS’in çıkışıyla Japonya’da olay yaratmaya başladığı bugünlerde, Türkiye’nin bir numaralı Nintendo hayran sitesi Nintendocu’nun editörlerinden Oğuzhan “Crazy Kid” Maraba ile keyifli bir röportaj yaptık, bütün Nintendo hayranlarının okuması gerekir yani. İşte o röportaj!

~Nintendo ile ilk tanışmanız ne zaman ve nasıl gerçekleşti sayın Crazy Kid?
*Şu çakma NES, diğer adıyla ateriler var ya, onlarla. Bende yoktu, arkadaşlarda oynardım. kasetleri taktığımızda oyun açılmadan önce hep “Nintendo” yazısını görürdük, oyunu şu mu yapmış bu mu yapmış umurumuzda olmazdı ama. Yani, çocukken farketmeden tanıştım.

~Peki Nintendo nasıl sizin için bir “oyun öncesi yazı” olmaktan çıkıp farkına vardığınız bir şirket oldu?
*İki sebebi var, ama hangisi daha ağır bastı tam hatırlayamıyorum. Birincisi, o çok sevdiğim oyunlarda hep ismini gördüğüm için hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak istedim. İkincisi ise Nintendo Gameboy. Nintendo ismini bir konsolun üzerinde (malum, “ateri” onlarca Çinli markanın icadıydı) görmüştüm. Gittiğim her yerde oyun oynayabilme fikri benim için paha biçilemezdi.

~Nintendo’nun sizde apayrı bir yeri olduğu ortada. Peki bunu sağlayan nedir? Neden Nintendo?
*Çünkü benle beraber birçok insanın eğlence kaynağıydı. Super Mario Bros. oynarken sıra sana gelsin diye yanındakinin ölmesini beklemek, hatta oynarken o ölsün diye oyunu oynamasını engellemek, Excitebike’ı oynayabilmek için çabalamak (hiç beceremezdim), dövüş oyunlarında kaybedenin “reset” tuşuna atlaması, Gameboy oynayan birinin etrafına toplanıp o küçücük ekranda neler döndüğünü seyretmek en unutulmaz anılarımdandır.

~Gerçekten güzel bir geçmişiniz var Nintendo ile. En sevdiğiniz oyun hangisi peki Nintendo ismi altında şimdiye kadar çıkan tüm oyunlardan?
*Gerçekten de zor bir soru, ama seçmem gerekirse The Legend of Zelda: A Link to the Past

~Nintendo ile ilgili komik veya ilginç bir anınız oldu mu hiç?
*Nintendo bizi sürekli eğlendirdiğinden biriyle beraber oyun oynadığım her zaman mutlaka komik bir şeyler olur fakat en ilginci aldığım ilk Nintendo konsoluydu. GBC istemiştim fakat GBA almışlardı.

~Nasıl yani?
*Bende doğduğumdan beri (ciddiyim) bilgisayar vardı. O nedenle konu oyundan açıldığında hep bilgisayarımın olduğu hatırlatılırdı. Zamanı gelince bilgisayarım yenilenip gerektiğinde upgradeleri yapıldığı halde konsol almıyorlardı, arkadaşlarımda oynardım hep. Ama en sonunda seneler süren ısrarıma dayanamadılar. Bir yılbaşında, akşam eve GBC geleceğine kesin gözüyle bakıyordum artık. Gelen sürüyle kutunun arasında GBC’yi andıran hiçbir şey yoktu. Ben “yine fiyasko…” modunda ama belli etmeden akşamı geçirdikten sonra kutu açma vakti gelmişti. Niyeyse(!) en son bana sıra geldi. İçimden geçirdiğim “açsam nolur, açmasam nolur” düşüncesiyle kutuları açarken sonuncu kutuda onu gördüm. Mavi-mor rengiyle, geniş ekranıyla bir GBA! O açıklayamayacağım sevinci hala unutamam.

~Hangi Nintendo konsollarına sahipsiniz, veya sahip oldunuz? Bunlarda ne kadar oyun oynadınız?
*GBA/GC/DS/Wii/DSi, fakat kendimde olmayan konsolların hepsiyle de oynadım, hem de suyunu çıkaracak kadar.

~Bilindiği üzere Türkiye’de Nintendo üzerine tek tabanca olan Nintendocu web sitesi ve dergisinde çalışıyorsunuz. Nintendocu’da çalışmalar nasıl gitmekte, gizli gelişmeler var mı?
*Çalışmalar her zamanki gibi oldukça iyi. “Gizlediğimiz” değil de sürpriz diyebileceğimiz bazı şeyler olacak, sitemiz için yeni bir görünüme gidiyoruz, dergi için de planladığımız güzel bir fikir var.

~Bir ipucu alabilir miyiz o fikir hakkında peki?
*Dergiyi geniş bir kitlenin edinebilmesi hakkında diyebilirim fikirlereden biri için.

~Yeni çıkacak olan 3DS hakkında görüşleriniz nelerdir?
*Nintendo her zamanki gibi yapacağını yaptı, oyuncuları yaratıcılığı ile bu sefer farklı bir boyuta götürecekler. Cihazın kendisi ile ilgili denemeden yorum yapmak istemiyorum, o nedenle bu konudaki detaylı düşüncelerimi 8 Mart 3DS basın lansmanından sonra öğrenebilirsiniz.

~Türkiye’deki Nintendo hayranları konusunda gerçek düşünceleriniz ve Türkiye’de Nintendo’nun geleceği hakkındaki görüşleriniz nelerdir?
*Nintendo’nun kendi hayranlarının dahi biraz daha bilinçlendirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Çoğu kişi, bir oyun serisini veya yeni çıkan bir konsolu sevip “Nintendo hayranı” oluyor ancak sevdiği oyun dışında diğer Nintendo oyunlarına önyargıyla yaklaşan, veya Nintendo konsolu alıp da aldıkları oyunlara bakıldığında birinci partiyi neredeyse umursamayan insan sayısı fazla. Türkiye’de Nintendo konusuna gelirsek, aslında bahsettiğim gibi ben küçükken şimdikinden daha çok seviliyordu, marka ismiyle pek ilgilenilmese de belli bir dönemde Nintendo oyunu oynamamış olmak için hayatında oyun cihazı görmemiş olmak gerekiyordu. Bu popülaritenin neden düştüğünü kesin olarak söyleyemeyiz, ancak Nintendo’nun ülkemizdeki varlığı ve çalışmalarıyla eski günlere geri döneceğimizi düşünüyorum.

~Konuşma için teşekkür ederim Oğuzhan bey. Eklemek istediğiniz bir şey var mı?
*Ben teşekkür ederim. Herekese iyi oyunlar! Tabii ön yargısız ve eğlenceye odaklanmış bir şekilde!

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s