Final Fantasy Serisi

En son, aylar önce Dragon Quest efsanesini anlatmıştım. Şimdi de Final Fantasy’i kısaca tanıtacağım.

Final Fantasy…

Anime veya oyun dünyasıyla yakından ilgilenen hemen herkesin illâ ki duyduğu bir isimdir Final Fantasy. Tabi bu kişinin ‘anime’ kavramı “Naruto veya Bakugan”; oyun kavramı da “Fifa, Counter-Strike, Knight Online” tarzı sadece belirli bir kesime hitap eden türlerden ibaret değilse dediğim geçerli.

Tanımlamak gerekirse, ki formalitler bunu gerektiriyor, Final Fantasy; tüm zamanların en çok satan RPG serisi olup, biri CGI olmak üzere iki filme, iki anime serisine ve bir mobil oyuna sahip olan, fakat temelde bir konsol oyunu olarak üretilmiş ünlü Square Enix serisidir.

80’li yıllarda, henüz Nintendo Entertainment System altın çağlarını yaşarken, batmak üzere olan bir oyun şirketi olan Square Co Ltd.’den Hironobu Sakaguchi, Enix’in popüler RPG serisi Dragon Quest’den esinlenerek bir RPG oyunu çıkarmak istedi, Square’in son oyunu olacağını tahmin ettiğinden dolayı da oyunun ismi Final Fantasy konuldu. Fakat tahmin edilen olmadı, aksine bu oyun Square’i bataktan kurtardı ve oyun sektöründe iyi bir isim yaptı.

İlk oyunun başarısıyla birlikte, Square hemen bir devam oyunu üzerinde çalışmalara başladı. Fakat bu devam oyunu ilk oyunun hikâyesinin devamı değil; tamamen farklı karakterler ve mekanlar ile yepyeni bir hikâyeyi anlatan, sadece tematik yapısı ilk oyun ile aynı olacak olan bir oyundu. Final Fantasy oyunlarının, bir diğeriyle hiçbir ilgisi olmadı.

 

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s