Çin ile Japonya Arasında Çinli Kaptan Krizi

Geçen hafta başında bir Çin balıkçı teknesi ile iki Japon devriye gemisinin Doğu Çin Denizi’ndeki egemenlik tartışması olan bir bölgede çarpışmasının ardından Tokyo’nun Çinli kaptanı gözaltına almasının yankıları sürüyor. Pekin Tokyo’ya kaptanı derhal serbest bırakma çağrısını yineledi.

41 yaşındaki Zhan Qixiong adlı kaptanın ‘kamu görevini engellemek ve gemilere kasten çarpmak’ suçundan gözaltına alan Japonya, balıkçı teknesinin 14 kişilik mürettebatını dün serbest bırakmıştı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Jiang Yu, bugün Pekin’de düzenlenen olağan basın toplantısındaki konuşmasında, “Japonya bu durumu provoke etmiştir ve tüm sorumluluğu kabul etmesi gerekir.” dedi. Jiang, Tokyo yönetiminden kaptana yönelik her türlü hukuki uygulamalara hemen son vermesi ve kaptanın güvenli bir şekilde Çin’e gelmesine izin vermesi çağrısında bulunduklarını söyledi.

Japonya’nın tutumuna Çin halkının büyük öfke duyduğunu vurgulayan Sözcü Jiang, tüm bu çabaların, Çin halkının, ülkenin egemenliğini koruma yönündeki iradesini gösterdiğini ifade etti. “Eğer tarihi okursanız, o adaları önce Çinliler buldu ve yönetti.” diyen Jiang, adaların egemenlik hakları olduğunu ve kimsenin bu gerçeği değiştiremeyeceğini ifade etti.

Pekin, Japonya’nın egemenliği tartışmalı bir bölgede gözaltına aldığı Çinli kaptanı yargılaması durumunda ilişkilerin zarar göreceğini bildirmişti.

Jiang, bugün ayrıca kaptan sorununu çözmek için Japonya’ya gitmesi planlanan üst düzey Çin heyetinin ziyaretini de ertelediklerini kaydetti.

Egemenlik hakları tartışmalı olan takımadalara Japonya Senkaku, Çinliler ise Diaoyu adını veriyor. Doğu Çin Denizi’ndeki söz konusu kazanın olduğu yer Japonya kontrolünde, ancak hem Çin hem de Tayvan, bu bölge üzerinde hak iddia ediyor. Daha önceleri de Çin ile Japonya arasında Diaoyu adaları ile ilgili olarak birçok defa sorun yaşanmıştı. Japonya da geçmişte çok kez, Çin gemilerinin bu adalara fazla yaklaşması nedeniyle Pekin’e protesto notası vermişti.

Japonya sahil güvenlik komutanlığı ise Çinli kaptanın bölgeden ayrılması yolundaki ikazlara kulak asmadığı bildirmiş, Çin bayraklı bir trol teknesinin 40 dakika arayla iki Japon devriye gemisi ile çarpıştığını duyurmuştu.

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s