Hiroshima & Nagasaki 66

Yazı 3 gün sabit kalacaktır. Geçen seneden gelme.

Bugün ABD tarafından Japonya’nın Hiroshima kentine yapılan şerefsiz saldırının 65. 66. yıldönümü. 1945 yılının sonuna kadar Hiroshima’da atom bombası saldırısından dolayı yaklaşık 140.000 kişi hayatını kaybetti. ABD önceden Japonların hayat ve hareket tarzlarını araştırarak onların en çok dışarıda oldukları saatini saptamış ve saldırı saatini sabah 08:15 olarak kararlaştırmıştı. Sadece siviller üzerine, askeri bir üsse değildi saldırı…  Üç gün sonra da Nagasaki’ye başka bir atom bombası atıldı ve yaklaşık 80.000 sivil öldü…

Ayrıca Mustafa Alp Dağıstanlı’nın konu üzerine güzel bir yazısı var.

Reklamlar

Hiroshima & Nagasaki 66” üzerine 7 düşünce

 1. pislik Amerikan’cı arkadaşlarımın çoğunu bu konu sayesinde kurtarmıştım. 2-3 kürt kaldı o ayrı ama. hele bir arkadaşımı düşmanı yaptım direk. affedersiniz ama itneler giremiyor diye Japonya’ya atıyorlar bombayı. Korkaklar.

 2. sakın amerika bu silahın bu kadar kötü sonuçlar vereceğini bilmiyordu ve savaşın bitmesi için başka çareleri yoktu diye düşünmeyin. Almanya ve japonya cephesinin kesin bir şekilde yenildiğini herkes anlamıştı o tarihlerde buna japonlar da dahil. amerika bu silahı japonya’ya giremediği için değil elindeki yeni silahı deneyip görmek için ve bitmek üzere olan savaştan sonra kurulacak yeni dünya düzeninde amerikanın lider konumunu herkesin kabul ettiğinden emin olmak yani “dosta güven, düşmana korku” vermek için kullanmıştır.

  bugün hala daha bu hareketi meşrulaştırmaya çalışan tarihçiler var. bunlar silahın kullanılmak zorunda olduğunu çünkü japonların samurailardaki kaybedilen savaştan sağ çıkmama, onurlu bir şekilde ölme kültürü nedeniyle kaybettiklerini bilseler bile teslim olmayıp savaşı uzatacaklarını ve daha çok insanın ölmesine yol açacaklarını iddia ediyorlar. bence saçmalık.

  benim siyaset bilimi öğrencisi olarak yüksek lisansımı japonya’da yapıp ordaki siyasi kültürü incelemek istememin temelinde de bu var. hem faşizmi hem bu felaketi yaşadıktan sonra silaha, militarizme, milliyetçiliğe, tövbe etmiştir japonlar. hatalarını kabullenebilen, özeleştiri getirebilen bir halk olmuşlardır. ama japonseverlerin hala daha kürt adını hakaret olarak kullanacak kadar faşo olması da ironiktir :/

 3. Ben de blogumda Japonya’yı tanıttığım yazıda bahsetmiştim.
  İnsanlığın en büyük dramlarından biri. İnsanoğlunun e kadar vahşileşebileceğin canlı bir kanıtı.
  Amerika hala özür bile dilemedi. Utanç kaynağı bir durum. Hala orada doğan bazı kişiler hastalığa yakalanıyor, ya da hastalıkla doğuyor. Çok üzücü.

   • Evet malesef öyle bir sorun var. Çoğu Japonda inkar edilemeyecek derecede inanılmaz bir Amerikan sempatizanlığı var, durumu bozan bu. Fıstık gibi unique geçmişleri var ama bir bakıyorsun “Soridu Sıneyku” diye bir karakter yapıyorlar. Amerika bayraklı bikini giyen kızlarla alakalı animeler yapıyorlar, şarkılarında “van su surii” falan diyorlar. Yani bunu kim yapar? Aklı başında adam açıkçası tutup Fransızca+Türkçe bir şarkı yapmaz. Yapana da (serdar ortaç) “allahın gerizekalısı git cehennemde çürü salak” falan dersin. Açıkçası “anime izleyicisi” arkadaşlarımı yola getirmek için habire söyleniyorum. Çünkü fıstık gibi kültürümüzden habersiz bir şekilde “Naruto izliyorum, pilav topu yapmayı öğrendim ama kız arkadaşım yok ve işsizim” diye dolaşıyorlar. Evet kendi kültürümüzü öğrenmenin bunların çözümü olacağına en azından çözümüne bir başlangıç yolu olacağına inanıyorum. İnsan kim olduğunu bilmeden hiçtir.

 4. Amerika’nın atom bombasını yerleşim bölgesinde denemek istemesinin yanında Japonya’yı bir an önce teslim almak ve böylece Sovyetler Birliği’nin Güneydoğu Asya’da herhangi bir girişimde bulunmasını engellemek isteği de vardır. Toplumsal psikolojiyi etkilemek adına da Pearl Harbour baskınının karşılığı verildi mesajı dünya kamuoyuna verilmek istenmiştir.

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s