Zetsubou shita~!

Her ne kadar anime incelemeyi, tanıtmayı sevmesem de Sayonara Zetsubou Sensei‘ye bir ayrıcalık tanıyabilirim sanırım.

https://i0.wp.com/i48.tinypic.com/30k86de.jpg

Animenin bir konusu yok. Gerçekten yok; hatta bölüm içlerinde dramatizasyon, giriş-gelişme-sonuç da bulunmuyor. Bu da animeyi ilgi çekici yapan en büyük etmenlerden biri.

Animede her daim umutsuzluk içinde olan karamsar bir öğretmen olan Nozomu Itoshiki ve onun sorunlu sınıfı anlatılıyor. Toplumun ve Japon halkının eksik yanları, insanların popülizmin kölesi oluşu satirik bir şekilde izleyiciye yansıtılıyor.

Hemen hemen her sahnesinde ince espriler taşıyan bölümleri dikkatli bir şekilde takip etmek gerçekten sabır ve çaba istiyor. Örneğin Nozomu’nun sınıfı 2-H’nin karatahtasındaki her sahnede değişen yazılarda ve anlık ekrana gelip kaybolan bir yazıda bile ince espriler olabiliyor. Bazen bir bölümde bunları takip edebilmeniz için onlarca kez duraklatmanız gerekse de buna gerçekten değiyor.

Her karakterin kendine has özellikleri bulunması ve isimlerinin bile buna göre seçilmiş olması da seriye ayrı bir güzellik katıyor. Karakterleri ileride başka bir yazıda tanıtmayı düşünüyorum.

Müziklere gelince, gerek epik OP – ED müzikleri, gerek bölümlerde kullanılan BGMler gerçekten oldukça başarılı. Hatta kişisel olarak Zoku sezonunun ilk OP müziği Kuusou Rumba‘ya sabahtan akşama kadar dinliyorum.

Animenin kötü yönü yok mu peki? Bazı izleyiciler birbirinden bağımsız bölüm yapısını ve ekranda beliren anlık yazı sistemini sevmeyebilir. Ama benim için kötü bir özellik sayılmıyor bu. Ha serinin kısa olması kötüdür o ayrı. Bir de temel olarak Japon ve anime kültürü birikimi gerektiriyor. Yoksa yapılan bazı esprileri anlayamayabiliyorsunuz.

Sonuç olarak, türü sevenlerin kaçırmaması gereken bir anime, fakat hayatında sadece Naruto veya One Piece izlemiş ve “Bunlardan iyi anime gelmez yha!!!1” kişilerindenseniz seriden, hatta blogdan uzak durun derim.

Reklamlar

Zetsubou shita~!” üzerine bir düşünce

  1. Geri bildirim: Zetsuboutachi -I- « oTaBlog // オタブログ

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s