[İnceleme] Shin Megami Tensei: Persona 3

Uzun zamandır yazı yazmıyorum çünkü PC’m bozuldu ve şu anda başka bir PC’den bağlanıyorum. Yakında tekrar aranızdayım inşallah. Neyse, bu yazımda oyun inceledim. Buyrun efendim.

https://i1.wp.com/www.psp-themes.net/data/media/5/Persona%203.jpg

Persona serisi, ünlü RPG serisi Shin Megami Tensei’nin spinoffudur. İki seride de harika hikâye, eşsiz karakterler ve aynı karamsar ortam bulunmasına rağmen; SMT’nin kötü iblisleri, Persona’da bizim yanımızda savaşan “nakama”lardır.

Persona 3′de ana karakterimizin adı Minato Arisato. Minato, Gekkougan Lisesi’ne nakil olup 11. sınıfı orada okuyacağından dolayı tek başına yeni bir şehre taşınır. Tren yolculuğundan sonra gece yarısı şehre ulaşan Minato, sokakta her yerde tabutlar görür fakat bunlara fazla takılmadan artık yeni evi olacak öğrenci yurduna gider. Yurda vardığında etrafta kimse yoktur. Birden karanlıkta küçük bir çocuk belirir ve ona bir kâğır imzalattırır. Minato bu anlaşmayı imzaladıktan sonra da çocuk ortadan kaybolur. Tam o sırada yurtta kalan bir kız Minato’yu görüp korkar ve ona silahını doğrultur, ama ondan başka bir kız gelir ve ateş etmesini engeller. Bu iki kız, Yukari ve Mitsuru, Minato’ya kalacağı odayı gösterirler ve onun potansiyel taşıyıp taşımadığını anlamak için birkaç gün gizli kamerayla onu takip ederler. Bir gece yurtta bir gürültü kopar ve Minato uyanır. Bir “şey”  dışarıdan yurda saldırmaktadır. Mitsuru, Yukari ve Minato’ya terasa çıkıp saklanmalarını söyler. Fakat çıktıklarında görürler ki, yurda saldıran ilginç yaratıklar buradadırlar. Bunları gören Yukari silahını çıkarıp kendisine doğrultur fakat ateş edemeden yaratıklardan biri ona vurarak silahı düşürtür. Minato, içgüdüsel olarak ayak ucuna düşen silahı yerden alır ve ağızından şu heceler dökülürken silahı kafasına sıkar: “Per… So… Na…”

https://i2.wp.com/4.bp.blogspot.com/_nVGyx975u38/SCmobnfO_UI/AAAAAAAADMM/dAm-N6emo_g/s400/persona+3+headshot+banner.jpg

O sırada bir ışık patlaması olur ve ortaya Orpheus isimli Persona çıkarak terastaki yaratıkları yok eder. Burada işi biten Minato, şaşkınlıkla aşağı döndüğünde, Mitsuru onu karşılayıp kendisine olan biteni anlatır: Aslında bu yurtta kalan öğrenciler, Persona adı verilen ve kişinin iç benliğini yansıtan gücü ortaya çıkartabilen veya çıkartma potansiyeli bulunan kişilerdir. Bunlar SEES (Specialized Extracurricular Execution Squad) adı verilen gizli bir örgüt oluşturmuş ve gece yarısı ortaya çıkan Dark Hour denen saatte, Gekkougan Lisesi’nin yerinde beliren Tartarus isimli devasa bir kuleyi ve onun içindeli Shadow denen yaratıkları yok etmeyi amaç belirlemişlerdir.

File:SEES Members.jpg

P3′ün konusu kısaca böyle özetlenebilir. Oyunda Minato’yu kontrol ediyoruz. Gece yarısı Dark Hour’da Tartarus’a gidip araştırma yapabiliyor ve Shadow’larla dövüşebiliyoruz. Tabii ki bunu tek başımıza yapmıyoruz, yanımıza üç tane daha SEES üyesi alıp dövüşlerde yorulana kadar bize yardım etmelerini sağlayabiliyoruz. Yorulunca yurda dönüyorlar ve biz yalnız kalıyoruz. Tek başımıza dövüşürsek tabii daha fazla exp kazanıyoruz. Her karakterin kendine has bir Persona’sı ve her Persona’nın sahip olduğu güçlerle zayıflıklar var. Fakat Minato’nun Wild Card yeteneği sayesinde biz birden fazla Persona’ya sahip olabiliyoruz. Karakterlerin HP ve SP barları mevcut. HP tahmin edebileceğiniz gibi sağlık barı, bitince ölüyoruz ve oyun bitiyor. (Fakat Easy modunda oynarsanız 10 kere öldükten sonra canlanma hakkınız var.) SP barı ise, Persona element saldırısı yaptıkça azalıyor. Dövüş bitmeden SP’niz biterse endişelenmeye gerek yok, çünkü fiziksel saldırı yapınca SP yerine HP azalıyor. Peki HP’niz de kritik durumdaysa? O zaman Persona’yı çağırmayıp kendi silahınızla saldırabiliyorsunuz. Oyunun bu yanı çok güzel.

http://metavideogame.files.wordpress.com/2008/09/persona3_ps2.jpg?w=600

Birden fazla Persona kullanabileceğinizi söylemiştim. Bunları elde etmenin iki yolu var: Dövüşlerden sonra genellikle Shuffle Time denen bir mini-oyun oynuyoruz. Bize birkaç kart gösterilip ters çevrildikten sonra karıştırılıyor ve birini seçiyoruz. Yaptığımız seçime göre exp, para, HP, silah veya Persona kazanıyoruz. İkinci yolu ise daha eğlenceli ve size daha çok seçenek sunuyor: Oyunun başında bizi yanına çağıran Igor isimli, Persona oyunlarının hepsinde bulunan yaşlı bir büyücü (!) ile güzel asistanı Elizabeth’in içinde bulunduğu Velvet Room isimli odaya Velvet Key’i aldıktan sonra girebiliyoruz. Burada istersek Elizabeth’den ödüllü görevleri alıyoruz, istersek de Igor’un yardımıyla Persona’larımızı Fuse edip ortaya yeni bir Persona çıkarıyoruz. Eğer uygun Arcana’daki (Persona türü) Persona’ları Fuse edersek ortaya çok güçlü şeyle çıkabiliyor fakat uygun Arcana olmazsa elimizdekilerden de güçsüz Persona’lar çıkıyor. Persona Arcana’ları 22 tane. Bunlar sırasıyla;

0. Fool Arcana

I. Magician Arcana

II. Priestess Arcana

III. Empress Arcana

IV. Emperor Arcana

V. Hierophant Arcana

VI. Lovers Arcana

VII. Chariot Arcana

VIII. Justice Arcana

IX. Hermit Arcana

X. Fortune Arcana

XI. Strength Arcana

XII. Hanged Man Arcana

XIII. Death Arcana

XIV. Temperance Arcana

XV. Devil Arcana

XVI. Tower Arcana

XVII. Star Arcana

XVIII. Moon Arcana

XIX. Sun Arcana

XX. Judgment Arcana

XXI. Aeon Arcana

XXII. The Universe Arcana

Persona3Small.jpg image by stawnkald

Tartarus’a sadece gece gidebiliyoruz. Peki gündüzleri ne yapıyoruz? Oyun günümüzde geçtiği için sabahları okula gidip derslere katılıp Academics puanı kazanıyoruz. Hocalar ara sıra sözlü yapıyor, soruyu bilirsek sınıf bizden etkileniyor ve Charm puanı kazanıyoruz. Bunun gibi üç çeşit puan türü var; Charm,  Academics, Courage. Bunları çeşitli şekillerde kazanabiliyoruz. Mesela okul hemşiresi Mr. Edogawa’nın kendi hazırladığı gizli formülü içersek cesaretimizden dolayı Courage puanı alıyoruz. Bu puanlar ne işe yarıyor? Bir kızın çıkma teklifimizi kabul etmesi için Charm, veya sınavlarda iyi not alabilmek için Academics puanının yüksek olması gerekiyor.

https://i2.wp.com/www.siliconera.com/news/0705/persona3.jpg

Okuldan sonra ve tatil günlerinde yeni arkadaşlıklar kurup Social Link oluşturabilir ve onlarla vakit geçirip S. Link derecelerini arttırabilirsiniz. S. Link kurduğumuz her karakterin bir Arcana’sı oluyor ve S. Link derecemiz ne kadar yüksekse o Arcana’dan bir Persona Fuse ederken o kadar fazla exp bonusu kazanıyoruz. Kızlara hediye alarak sevgili bile olabiliyoruz, fakat birine hoşlanmayacağı bir şey söylersek o S. Link kırılabiliyor ve emekler boşa gidiyor. Yani arkadaşlarınızla konuşurken dikkatli olmak gerekiyor. Bir S. Link’i son seviyeye ulaştırırsak o Arcana’nın Ultimate Persona’sını Fuse edebilmemizin önünü açacak item’ı elde ediyoruz.

Oyunun grafikleri anime tarzında ve ara sahnelerde anime videolar kullanılmış. Bu tarafı harika yani oyunun. Oyunun orjinal seslendirme kadrosunda ise Naruto, Death Note, Bleach, Fullmetal Alchemist gibi animelerde görev almış usta Seiyuu’lar bulunuyor. Tabii ezik Amerikan seslendirmeli versiyonunu oynarsanız Washington’un kenar mahallelerinden toplanmış cırtlak sesli şişman Amerikanları dinlersiniz, uyarmadı demeyin. Müzikler ise Shoji Meguro ustanın harika parçalarından oluşuyor ve hepsi muhteşem.

Sonuç olarak, PS2′ye sahip olan/RPG ve Anime seven herkes oynamalı bu oyunu.

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s