Pom Poko!

Yaz tatilinin başında anneannemlerde kalıyordum. Bilgisayar & internet olmadığından ve günlerimi TV izleyerek geçiriyordum. O sıralar akşamları TRT1′de her akşam haberlerden önce Ghibli filmleri yayınlanıyordu. Bir gün yine TV’de zaplarken TRT1′e rastladım. Ekranın sağ altında “Rakunlar Tilkilere Karşı” veya “Rakunlarla Tilkilerin Savaşı” yazıyordu. “Saçma bir çizgi film herhal” dedim ama daha bu cümleyi bitirmeden bunun bir Ghibli animasyonu olduğunu anladım. Rakun dedikleri Tanuki, Tilki dedikleri de Kitsune olmalıydı heralde. Yokai sahnesiyle beni kendine bağlamıştı, izleyecektim ama dedem gelip kumandayı ele geçirdi. Ben de avucumu yaladım.

Geçen hafta bu anime birden aklıma geldi ve forumda sordum (DH). Akuma’dan hemen cevap geldi: Pom Poko. Torrent’ini verdi, birkaç günde indi ve izledim. Gerçekten harika bir animeydi. Favori Ghibli animem olan Sen to Chihiro no Kamikakushi’nin yerini kolaylıkla ele geçirdi.

https://i0.wp.com/www.newemotion.it/img/prodotti/anime/anime103g_1.jpg

Heisei Tanuki Gassen Pompoko veya kısaca Pom Poko, 1994 yılında çekilmiş ve yönetmenliği Isao Takahata tarafından yapılmış bir Studio Ghibli animesi. Bir çocuk animesi gibi görünmesine karşın, ilk yirmi dakikadan sonra aslında yetişkin izleyicileri hedef alan bir anime izlemekte olduğunuzu anlıyorsunuz. Konusuna gelince:

Tanukiler, yüzyıllardır Japonya’da dağlarda, ormanlarda ve tepelerde barış içinde yaşamaktadırlar. Fakat insan nüfusu gittikçe artmakta ve insanların daha fazla yerleşim alanı bulma ihtiyacı yüzünden, tanukilerin doğal yaşamı artık büyük tehdit altındadır. Bu gelişmelere kızan tanukiler, zaten temel olarak bildikleri kılık değiştirme sanatını iyice öğrenmeye karar verirler. Aslında tanukiler, doğaları gereği kılık değiştirme ve başka şekillere girme konusunda çok yeteneklidir. Fakat bunu daha etkili ve ustaca yapmak istemektedirler. Tabii hepsi değişememektedir. Kısa süre içinde tanukiler istedikleri şekle, cisme hatta insana dönüşmeyi öğrenerek yaşadıkları doğal alanı korumak için insanlarla mücadeleye girişecektir.

https://i2.wp.com/www.shinmanga.com/IMG/jpg/pompoko_8.jpg

Japon mitolojisinde Tanukiler sosyal ve şakacı olarak şekillenmiştir, ilüzyonlarını kullanarak istedikleri her şeyin şekline girebilirler, boğazlarına ve eğlencelerine çok düşkünlerdir. Görünüş olarak rakunları ve porsukları andırsalar da, bunlar tamamen farklı hayvanlardır.

Animede Tanukiler, görünüm olarak üç farklı şekilde betimlenmişler: her gün etrafta görebileceğimiz realistik hayvanlar olarak, iki ayak üstünde yürüyenilen ve konuşabilen antropomorfik hayvanlar olarak ve çeşitli ruh hallerine göre değişen tipleri olarak.

Testislerini de çok amaçlı olarak kullanabiliyorlar ayrıca. Çok garip ve hoş bir anime.

https://i1.wp.com/www.xopl.com/blog/embedded/pompokoballs1.jpg

Not: Filmin bazı yanlış çevirilerinde tanukilerden rakun olarak bahsedilmekte, kafanız karışmasın.

Reklamlar

Yorum

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s